-A A +A

12 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CZERNIAKIEM

12 maja – w Światowy Dzień Walki z Czerniakiem podpowiadamy, jak należy dbać o siebie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten najgroźniejszy nowotwór skóry. Zachorowalność na nowotwory skóry, szczególnie na czerniaka, stale rośnie. Szacuje się, że w Polsce liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat.

Skóra, oczy, śluzówka przewodu pokarmowego

Najczęściej czerniak występuje na skórze, ale może powstawać także w obrębie błon śluzowych przewodu pokarmowego lub w gałce ocznej. Jest nowotworem wyleczalnym we wczesnym stadium rozwoju, tzn. musi być wcześnie wykryty i szybko usunięty, ponieważ w I tzn. najwcześniejszym stopniu zaawansowania mamy blisko 80% szans na wyleczenie, natomiast w kolejnych stopniach szanse radykalnie maleją. Każdy, kto ma znamiona barwnikowe na skórze, powinien ją regularnie obserwować, oceniać zmianę wyglądu, kształtu i rozmiaru każdego ze znamion oraz  korzystać z profilaktycznych wizyt u dermatologa i badania dermatoskopem, (urządzeniem, które podświetla znamię i pozwala je zobaczyć w dużym powiększeniu).

Kto powinien wykonywać samobadanie skóry?

Samobadanie skóry powinien wykonywać każdy, kto ma znamiona barwnikowe na skórze, zwłaszcza osoby z grupy ryzyka, gdyż są one bardziej niż inne narażone na szkodliwe konsekwencje promieniowania słonecznego. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim:

* osoby pracujące w długotrwałym narażeniu na promieniowanie UV, (np. rolnicy, pracownicy budowlani oraz sportowcy uprawiający letnie dyscypliny),

  • o jasnej karnacji, jasnych lub rudych włosach i niebieskich oczach,
  • posiadające tendencje do piegów,
  • posiadające dużą liczbę znamion na skórze, zwłaszcza w miejscach narażonych na uraz i drażnienie,
  • korzystające z solariów.

Pamiętajmy, że niezależnie od czynników ryzyka, każdy z nas przynajmniej raz w roku, jesienią po sezonie intensywnego opalania powinien obejrzeć dokładnie swoją skórę.

Jak często wykonywać samobadanie?

Najlepiej raz w miesiącu, szczególnie, gdy istnieje większe narażenie na czynniki ryzyka.

Jak wykonać samobadanie skóry?

Oglądając swoją skórę na całej powierzchni, w miejscach trudniej dostępnych z pomocą lusterka lub osób drugich nie zapominając o miejscach intymnych i podeszwach stóp. W samobadaniu pomocna może być aplikacja Dermocheck, przygotowana przez specjalistów sekcji naukowej Akademia Czerniaka Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, którą można pobrać na telefon komórkowy m.in. ze strony www.akademiaczerniaka.pl .

Sygnały ostrzegawcze czyli alfabet czerniaka

Co nas powinno zaniepokoić i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas badania? Najłatwiej kierować się tzw. zasadą „brzydkiego kaczątka”, tj. znamiona zwykle powinny wyglądać podobnie co do kształtu, rozmiaru i koloru, natomiast każde znamię różniące się od pozostałych powinniśmy traktować jako podejrzane.

W określeniu nieprawidłowości znamion pomoże przygotowany przez dermatologów tzw. alfabet czerniaka, czyli cechy  ABCDE:

Asymetria oznacza, że jedna połowa zmiany różni się od drugiej

Brzegi znamienia są nieregularne, zamazane, niewyraźne

Czarny, czerwony, bądź w różnych odcieniach brązu, niejednolity kolor znamienia

Duży rozmiar, czyli wielkość zmiany powyżej 0,5mm

Ewolucja znamienia, czyli uniesienie, pogrubienie, wzrost zmiany postępujący w czasie.

Inne niepokojące objawy to: świąd, owrzodzenie na istniejącym już znamieniu, bądź pojawienie się rany niegojącej się powyżej 3 tygodni. 

Uwaga! Nowotwory skóry to nie tylko czerniaki, ale także między innymi nowotwory płaskonabłonkowe, podstawnokomórkowe, dlatego nie zawsze objawy będą takie same, ale samoobserwacja i znajomość powyższych sygnałów ostrzegawczych pozwala wychwycić je na tyle wcześnie, aby móc je skutecznie leczyć. Ważne jest wczesne wykrycie i możliwość radykalnego usunięcia zmiany.

Aktualności
Udostępnij