-A A +A

12 maja - Światowy Dzień Walki z Czerniakiem –zrób badania, obserwuj i chroń swoją skórę

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy, zaprasza 12 maja w godz. 9.00-13.00 do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach na akcję profilaktyczną dotyczącą profilaktyki nowotworów złośliwych ze szczególnym zwróceniem uwagi na prewencję raka skóry. Bezpłatne badania skóry będzie można zrobić również w gabinetach dermatologicznych. Lista dostępna na stronie www.euromelanoma.org/poland

Profilaktyka nowotworów złośliwych to nie tylko badania profilaktyczne, ale także zdrowy styl życia i umiejętność samobadania i samoobserwacji w tym obserwacja swojej skóry. Aby prawidłowo wykonać samobadanie skóry zachęcamy do zapoznania się z instruktażem, zamieszczonym na stronie internetowej Stowarzyszenia Euromelanoma, do którego należą dermatolodzy z całej Europy: http://www.euromelanoma.org/poland/samobadanie-sk%C3%B3ry/jak-i-gdzie-sprawdza%C4%87. Na tej stronie można znaleźć dodatkowe informacje na temat charakterystyki podejrzanych znamion, co pomoże nam w obserwacji. Stowarzyszenie prowadzi coroczną kampanię w ramach, której można wykonać bezpłatne badania dermoskopowe znamion. W tym roku weźmie w niej udział ponad 280 dermatologów z 50 miast. Pełna lista gabinetów dermatologicznych, w których 12 maja można wykonać darmowe badanie dostępna na stronie euromelanoma.org/poland.

Najłatwiej zapamiętać tzw. zasadę „brzydkiego kaczątka”: znamiona zwykle powinny wyglądać podobnie co do kształtu, rozmiaru i koloru, natomiast każde znamię różniące się od pozostałych jest podejrzane.

- Profilaktyka nowotworów skóry to nie tylko używanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Należy unikać przede wszystkim długotrwałej, nadmiernej ekspozycji na słońce, a przede wszystkim oparzeń słonecznych, które zwielokrotniają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry, w tym może nie najczęstszego, lecz jednak najgroźniejszego z nich – czerniaka. Zasad ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym powinny przestrzegać przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, jasnych lub rudych włosach oraz niebieskich oczach, posiadające tendencje do piegów oraz osoby z dużą liczbą znamion na skórze – przypomina Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z Działu Promocji i Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Istotnym zaleceniem zawartym w nowej edycji tzw. „Europejskiego kodeksu walki z rakiem” jest unikanie solarium, które uznano za czynnik znacznie zwiększający ryzyko nowotworów skóry.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w materiale przygotowanym w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów, finansowanego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (do pobrania tutaj: http://www.prewencja-kielce.pl/attachments/article/113/Sk%C3%B3ra_pod_lup%C4%85_ulotka_edukacyjna.pdf).

Więcej informacji na stronach:

www.euromelanoma.org/poland

www.kodekswalkizrakiem.pl

www.akademiaczerniaka.pl

www.stowczerniak.pl/o-czerniaku

Aktualności
Udostępnij