-A A +A

Ogłoszenia

STOWARZYSZENIE MĘŻCZYZN Z CHOROBAMI PROSTATY „GLADIATOR”

im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia „GLADIATOR”

ul. Artwińskiego 3, 25 – 734 Kielce

 

http://gladiator-prostata.pl/swiatowy-dzien-raka-nerki-18-czerwca-2020-r-porozmawiajmy-o-aktywnosci-fizycznej/

 

Bardzo ważne - Nowy zabieg urologiczny w ŚCO

Nowy zabieg urologiczny w ŚCO - wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej

Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jako pierwsza w województwie świętokrzyskim dołączyła do czołowych ośrodków w Polsce, które wszczepiają sztuczne zwieracze cewki moczowej pacjentom cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zabiegi umożliwiają chorym powrót do pełnej aktywności.

Sztuczny zwieracz cewki moczowej to urządzenie skonstruowane z myślą o pacjentach cierpiących  na wysiłkowe nietrzymanie moczu w stopniu znacznym. Może być ono skutkiem ubocznym leczenia nowotworu złośliwego prostaty i pojawić się po wykonaniu radykalnej prostatektomii lub innych zabiegów w okolicy zwieracza cewki moczowej.

Specjaliści z Kliniki Urologii ŚCO wszczepili sztuczne zwieracze cewki moczowej już kilku pacjentom.  W kolejce są następni.

"Około 70-90 proc. pacjentów po radykalnej prostatektomii odzyskuje pełną zdolność trzymania moczu po upływie roku od zabiegu. Problem dotyczy 10-30 proc. chorych, którym nie udaje się przywrócić sprawności, pomimo leczenia i rehabilitacji. Ci pacjenci muszą zabezpieczać się pieluchomajtkami, często rezygnują z pracy, wycofują się z życia społecznego. Implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej znacznie poprawia ich komfort życia" - wyjaśnia dr n. med. Jarosław Jaskulski, specjalista urologii FEBU, kierownik Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Kwalifikacja do zabiegu wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Osoby kwalifikowane do zabiegu najpierw przez rok korzystają z rehabilitacji, ponieważ u dużej części mężczyzn po prostatektomii umiejętność trzymania moczu powraca samoistnie.U części pozostaje niewielka dysfunkcja, w przypadku której można zastosować chłonną wkładkę urologiczną (1-2 wkładki zużywane w ciągu doby), bez konieczności implantowania sztucznego urządzenia. Pacjenci, u których pomimo rehabilitacji nie powraca trzymanie moczu i którzy stale wymagają zabezpieczenia pieluchomajtkami, są kierowani do zabiegu wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Jak działa sztuczny zwieracz cewki moczowej?

Sztuczny zwieracz cewki moczowej to system hydrauliczny, składający się z opaski uciskowej z balonikiem, który napełnia się roztworem soli fizjologicznej podczas zamykania cewki, oraz z pompki (również z balonikiem). Urządzenie jest wszczepiane operacyjnie metodą klasyczną. Zbiornik z solą fizjologiczną jest instalowany najczęściej w mosznie. Swobodnie mieści się obok jądra pacjenta. Pozostała część mechanizmu jest umieszczana przed spojeniem łonowym. Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu trzy doby.

Aktywacja systemu hydraulicznego następuje po około 6 tygodniach od operacji, po pełnym wygojeniu tkanek wokół zwieracza, skontrolowaniu ułożenia i szczelności urządzenia oraz po przeszkoleniu pacjenta w zakresie obsługi sztucznego zwieracza. Urządzenie wspomaga naturalny zwieracz i chroni przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Pacjent musi więc nauczyć się, jak długo może utrzymać mocz, żeby ciśnienie w pęcherzu nie przełamało oporu urządzenia.

"Pacjent normalnie odczuwa parcie na ściany pęcherza i sam decyduje, kiedy chce oddać mocz, uciskając balonik pompki, który jest umieszczony w mosznie. Wówczas system hydrauliczny odciąga płyn z opaski uciskowej, a pacjent może zwolnić cewkę moczową i oddać mocz. Po 2-3 minutach opaska uciskowa na cewce moczowej ponownie napełnia się roztworem soli i zwieracz samoistnie się zamyka" – tłumaczy dr Jarosław Jaskulski.

Urządzenia powinno funkcjonować przez 10 lat, choć na świecie są pacjenci, którzy korzystają z niego dłużej, bez konieczności wymiany.

Przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej

Przeciwwskazaniami do zabiegu są duże zmiany zwyrodnieniowe dłoni i uszkodzenia układu neurologicznego, ponieważ pacjenci muszą opanować obsługę sztucznego zwieracza swoimi dłońmi. Jeśli pacjent nie będzie regularnie opróżniał pęcherza moczowego i mocz będzie długotrwale zalegał, może dojść do niewydolności nerek.

Ponadto pacjent musi być sprawny intelektualnie, aby przestrzegać zaleceń lekarza.

Sztuczny zwieracz cewki moczowej w Polsce.

W Polsce tylko kilka ośrodków urologicznych implantuje sztuczne zwieracze cewki moczowej. Jednym z nich jest Klinika Urologii ŚCO, która jest pierwszym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim, który oferuje tę metodę leczenia. Do tej pory w ŚCO sztuczny zwieracz cewki moczowej wszczepiono kilku pacjentom, a do zabiegu są przygotowywani następni. Jak zaznacza dr Jarosław Jaskulski, będzie ich coraz więcej.

"Osób wymagających leczenia z wykorzystaniem sztucznego zwieracza cewki moczowej będzie przybywać, ponieważ coraz więcej ośrodków zaczyna wykonywać radykalne prostatektomie. Najbardziej zdesperowani są młodzi ludzie, którzy chcą żyć, wrócić do pracy i normalnie funkcjonować" - tłumaczy kierownik Kliniki Urologii ŚCO.

Z zabiegu mogą skorzystać także pacjenci spoza regionu świętokrzyskiego. Cała procedura jest refundowana przez NFZ.

Źródło: Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/nowy-zabieg-urologiczny-w-sco-wszczepienie-sztucznego-zwieracza-cewki-moczowej-980373

opublikowano: 21-01-2020, 14:17

 

Wspomnienia z obchodów XV lecia Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR.

 

DRODZY PAŃSTWO

W ślad za bardzo miłą i życzliwą dla Stowarzyszenia Gladiator, umieszczoną w naszym Jubileuszowym wydaniu BIULETYNU GLADIATOR, wypowiedzią skierowaną między innymi do nas przez Pana Profesora Stanisława Góździa, pragnę przypomnieć, iż piętnaście lat temu w październiku 2003 r., trzech odważnych mężczyzn z naszego regionu, w tym były wojewoda kielecki Włodzimierz Pasternak, Andrzej Litwin – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i Czesław Rogala zdecydowało się powiedzieć publicznie o problemie typowo męskim, czyli o raku prostaty. Założyli Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR.

Stowarzyszenie, od początku wspierał Pan Profesor Stanisław Góźdź oraz dr n. med. Stefan Olszewski - dzisiejszy patron Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Panowie słusznie założyli, że pacjenci, którzy uporali się z chorobą nowotworową będą ogromnym i najskuteczniejszym wsparciem dla innych, dopiero rozpoczynających swoje zmagania z chorobą.

Czy te założenia się potwierdziły?????

Czy my , Panowie po przejściach byliśmy i jesteśmy znakomitymi edukatorami w zakresie profilaktyki raka prostaty ?????

Czy swoim przykładem zachęcamy innych mężczyzn do badań, dodajemy odwagi, a przede wszystkim , czy jesteśmy żywymi dowodami na to, że z rakiem można wygrać ??????

Dokąd świeca naszego żywota płonie, dokąd robimy, to co robimy i dokąd inni oczekują od nas działania, i wielokrotnie dają nam tego dowody,

dobrym słowem, pomocą finansową, czy wsparciem merytorycznym i organizacyjnym, dokąd inni oczekują od nas pomocy, to do tego momentu będziemy, to robić.

Będziemy nadal edukować w zakresie profilaktyki raka prostaty i innych chorób nowotworowych.

Będziemy nadal zachęcać i namawiać innych mężczyzn do badań profilaktycznych, dodając im odwagi swoim żywym przykładem , że z rakiem można wygrać !!!!!!!!! Ale trzeba tą walkę podjąć !!!!!!!!! i walczyć !!!!!!!!!

Dziękujemy naszym zaproszonym gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą uroczystość i ciepłym słowem oraz życzeniami docenili nasz trud społecznej pracy.

Dziękujemy Panom Profesorom Andrzejowi Borówce i Stanisławowi Góździowi za słowa uznania , dziękujemy Panu Marszałkowi Adamowi Jarubasowi, Panu Wiceprezydentowi Andrzejowi Sygutowi , dziękujemy naszemu Prezesowi Tadeuszowi Włodarczykowi za słowa uznania i za to, że w tym dniu byli z nami i wspólnie świętowali XV lecie Stowarzyszenia.

Dziękujemy wszystkim, którzy do nas kierowali ciepłe słowa świadczące o uznaniu i szacunku dla naszej społecznej pracy.

Dziękujemy!!!!!!!!!

W trakcie obchodów wielokrotnie gratulowaliśmy sobie wspaniałego jubileuszu.

Wyróżniliśmy osoby , instytucje, firmy, które przez te XV lat wspomagały Stowarzyszenie myślą, mową i uczynkiem.

Ja, jako Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia GLADIATOR, dziękuję serdecznie za to, co już zrobili Świętokrzyscy Gladiatorzy, Ci zdeklarowani i Ci wspierający, i proszę o kontynuację działań.

DRODZY PAŃSTWO

Dwa hasła przewodnie przyświecają działaniom Stowarzyszeni w roku 2018. Pierwsze brzmi: - Jeden mężczyzna zbadany urologicznie po 40 roku życia , to jedno uratowane życie.

Drugie hasło propagowane przez Stowarzyszenie , to „ Profilaktyka- podstawowa broń w walce z chorobami nowotworowymi”.

Pamiętajmy o tym i wszędzie, gdzie się da, mówmy o tym, o czym się dowiadujemy na naszych spotkaniach . Kropla drąży skałę i niech nasza kropka wiedzy drąży skałę braku tej wiedzy wciąż u większości mężczyzn w naszym województwie w kwestiach chorób nowotworowych.

Bo najważniejsze w życiu jest dawanie , a nie branie.

Dawać, to znaczy troszczyć się o kogoś, o drugiego człowieka, okazywać mu w ten sposób miłość bez oczekiwania na zapłatę.

Bo taki charakter ma nasza społeczna praca.

Nasze działania wynikają z chęci dawania i troski o drugiego człowieka.

Troski o drugiego człowieka , żeby uniknął naszych przykrości i doświadczeń.

Dlatego troszczmy się nadal właśnie w ten sposób o swoich przyjaciół, kolegów , znajomych i mówmy im , jak najczęściej się da o profilaktyce i badaniach urologicznych.

Szanowni Państwo:

Powiedziano Miłości: - Napisz swoje imię. Napisała. Powiedziano Miłości: - Odczytaj. Odczytała. Powiedziano Miłości: - Policz litery. Odpowiedziała: - Nie uczyłam się rachować.

DZIĘKUJĘ !!!!!!!

Prezes Zarządu

Janusz Marszycki

Lista instytucji i osób wyróżnionych LAUREM GLADIATORA:

wręczanym w związku z obchodami Jubileuszu XV lecia Działalności Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOAR” w Kielcach.

1. Wyróżnienia dla najaktywniejszych- członków i wolontariuszy, kolporterów Stowarzyszenia;

  • Tadeusz Włodarczyk, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia GLADIATOR Zbigniew Szczepański- Skarbnik Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.
  • Władysław Pocheć- Wiceprezes Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.
  • Longina Perczak- wolontariusz Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.
  • Andrzej Włoch- członek Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.
  • Zbigniew Wojna- członek Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.
  • Jan Chudzik- członek Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”
  • Andrzej Wiśniewski- członek Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „GLADIATOR”.

 

2. Wyróżnienia dla partnerów i instytucji wspierających:

  • Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
  • Anna Nocuń - Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,
  • Tomasz Jagiełło- Z-ca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,
  • Wojciech Lubawski - Prezydent Kielc,
  • Referat Promocji Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Kielce.
  • Prezydent Miasta Skarżysko Kamienna

 

3. Wyróżnienia za mecenat- Instytucji i Firm wspierających działania Stowarzyszenia „GLADIATOR”:

  • Alma & Alpiex S.A.
  • Polskie Radio Kielce.

 

4. Wyróżnienia dla lekarzy, specjalistów współpracujących ze Stowarzyszeniem „GLADIATOR:

  • zbiorowe wyróżnienie dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
  • zbiorowe wyróżnienie dla Kliniki Urologii im. Dr n. med. Stefana Olszewskiego w Kielcach.
  • indywidualne wyróżnienie - Prof. dr hab. n. med. Andrzej Borówka
  • indywidualne wyróżnienie - Prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta

 

Wyróżnienia dyplomami uznania:

1. Andrzej Orlicz

2. Janusz Marszycki,

3. Sławomir Witkowski,

4. Józef Pacholec,

5. Andrzej Kościołek.

6. Anatol Rybicki,

7. Tomasz Franczyk,

8. Ryszard Gajda,

9. Henryk Kołaczek.

10. Tomasz Perczak.

          

PODZIĘKOWANIE

W imieniu Członków Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego Oddział Świętokrzyski w Kielcach oraz osób niezrzeszonych w Stowarzyszeniu, ale biorących systematycznie udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie Gladiator na terenie miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego oraz wspierających materialnie i intelektualnie działalność Stowarzyszenia, pragnę wyrazić podziękowania za okazaną pomoc w 2017 roku. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do wszystkich darczyńców, a przede 7wszystkim do tych, którzy przekazali dla naszego Stowarzyszenia 1 % podatku dochodowego za 2017 r. Dziękuję za wsparcie i proszę o pamięć, w miarę Państwa możliwości, i przekazanie dla naszego Stowarzyszenia 1% podatku dochodowego za 2018 r.

Pragnę poinformować, iż środki pozyskane z Państwa wsparcia przeznaczono na działalność statutową Stowarzyszenia, a zwłaszcza na edukację w zakresie profilaktyki i zwalczania chorób nowotworowych. Dzięki Państwa wsparciu finansowemu Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego Oddział Świętokrzyski w Kielcach mogło realizować projekty w ramach zadań publicznych współfinansowanych z budżetu Województwa Świętokrzyskiego, Miasta Kielce i Miasta Skarżysko Kamienna. Dzięki tym projektom działalność Stowarzyszenia stała się zauważalna   w społeczeństwie i faktycznie, w sposób istotny przyczyniła się do zapobiegania chorobom nowotworowym układy moczowego i płciowego u mężczyzn. Pozwoliła w wielu przypadkach na wczesne wykrycie chorób prostaty, co dało szansę wielu mężczyznom całkowitego wyleczenia.

 

DZIĘKUJĘ

PREZES ZARZĄDU

Janusz Marszycki

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij