- Mieszkanki naszego województwa nie muszą chorować i umierać na raka szyjki macicy. Dzięki badaniu cytologicznemu możemy wykryć zmiany, które jeszcze nie są nowotworem. Pomóżcie nam zachęcić kobiety do tego, żeby się badały – apelował dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii do liderów społeczności lokalnych w Rytwianach.
28 września w seminarium edukacyjnym dotyczącym projektu RPSW. 08.02.02.02 – 26-0006 „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Wschodniego do badań profilaktycznych” uczestniczyli lokalni liderzy – lekarze, pielęgniarki, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z tego subregionu zaproszeni przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach i partnera w realizacji projektu – Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rytwianach.
Celem projekt jest zachęcenie co najmniej 1900 kobiet w wieku 25 – 59 lat z Subregionu Wschodniego, obejmującego gminy w powiatach staszowskim, opatowskim, sandomierskim oraz gminy Pierzchnica, Raków i Łagów z powiatu kieleckiego do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych – cytologii oraz do większej dbałości o swój stan zdrowia. Dofinansowanie z UE wynosi: 1 164 174,96 zł. Projekt trwa do końca maja 2019 roku.
Działania realizowane w projekcie: spotkania edukacyjne w każdej gminie z kobietami i mężczyznami połączone z nauką zdrowego stylu życia i samoobserwacją swojego organizmu. Zakup cytobusa – specjalnie przystosowanego samochodu do badań cytologicznych. Kobiety, które chcą przyjechać na badanie do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, mogą skorzystać z bezpłatnego podwiezienia do ŚCO i z powrotem do miejsca zamieszkania, bezpłatnej opieki dla osoby niesamodzielnej (małego dziecka, osoby z niepełnosprawnościami). Rejestracja na badanie, informacja i zamawianie bezpłatnego transportu/opieki dla osoby niesamodzielnej pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Badania można wykonywać także po południu i w soboty.
Co roku 35 kobiet w województwie świętokrzyskim umiera na raka szyjki macicy. - Tych śmierci można byłoby uniknąć. Dysponujemy znakomitym ośrodkiem diagnostyki i leczenia nowotworów kobiecych, spełniającym standardy europejskie. Niestety, pacjentki trafiają do nas zbyt późno, z zaawansowaną chorobą, przez co nasze możliwości pomocy dramatycznie się kurczą. Gdyby kobiety regularnie co trzy lata robiły cytologię, rak szyjki macicy byłby nowotworem rzadkim – mówił dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej z ŚCO, kierownik projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy” apelując do liderów społeczności lokalnych, aby zachęcali kobiety do wykonywania badań profilaktycznych.
9- 13 października cytologia w Sandomierzu
W dniach 9 - 13 października można wykonać cytologię w cytomammobusie ŚCO, który stacjonuje w Sandomierzu, przy stadionie sportowym przy ul. Koseły. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument z nr PESEL. Rejestracja na badania w cytomammobusie: 661 911 300. Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje paniom w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy.