-A A +A

16-20 stycznia - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w dniach 16-22 stycznia 2023 r. zaprasza panie w wieku 25 – 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne. Na panie, które wykonają badanie w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają w prezencie parasolki przypominające o regularnych badaniach.

Dwie cytologie na jednej wizycie

W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, cytologia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać ją co trzy lata. Rejestracja telefoniczna na badanie pod numerem: 609 99 00 33.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia również bezpłatny transport na badanie cytologiczne pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do tej profilaktyki. Zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatny transport przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami pod nr tel. 609 99 00 33.

Na panie, które wykonają badanie w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają w prezencie parasolki, bo regularne badania cytologiczne działają jak parasol chroniący kobietę przed rakiem szyjki macicy.

Cytologia – bezbolesna, bezpłatna, bezpieczna

Jak wyjaśnia dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. Wykonywana regularnie co trzy lata może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne wyleczenie. Najważniejsze, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym  materiał może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy – dodaje dr Smorąg.

Rak szyjki macicy rozwija się wie lat

Rak szyjki macicy może rozwijać się kilka, a nawet kilkanaście lat bez widocznych objawów. W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak nieregularne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza, choroba jest już w zaawansowanym stadium.

- Pacjentki, które trafiają do nas z zaawansowanym rakiem szyjki macicy, to kobiety, które siedem czy dziesięć lat nie były u ginekologa. Warto pamiętać, że ta choroba nie rozwija się błyskawicznie. To są wieloletnie zaniedbania – mówi dr Leszek Smorąg.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. Przed pandemią, w 2019 r. badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Obecnie bada się co piąta uprawniona do tego badania mieszkanka naszego województwa. W 2022 r. ponad 5 tys. mieszkanek Świętokrzyskiego zgłosiło się na badanie cytologiczne do ŚCO. 125 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.

Jak się przygotować do badania

 • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
 • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
 • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
 • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
 • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.

Gabinet cytologiczny ŚCO (znajduje się na parterze w budynku głównym, prowadzą do niego zielone stópki na podłodze od wejścia głównego) jest czynny w:

 • poniedziałek, wtorek, środa: 8.00 – 14.30
 • czwartek: 10.00 – 17.30
 • piątek: 8.00 – 12.30.

To warto wiedzieć o RSM

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększają następujące czynniki:

 • infekcja wirusem HPV
 • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
 • liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
 • przewlekłe stany zapalne pochwy
 • wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
 • niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
 • palenie papierosów.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje szczepionkę przeciwko HPV jako skuteczną formę profilaktyki raka szyjki macicy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczepionek: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna, zabezpieczające przed najbardziej onkogennymi typami wirusa oraz przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych. Szczepienia przeciwko HPV są zalecane osobom od 9 roku życia. W Polsce trwają prace nad refundacją tego szczepienia dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Aktualności
Udostępnij