-A A +A

26 lipca - w Światowy Dzień WZW zapraszamy na profilaktykę

26 lipca (piątek) w godzinach 10.00-12.00 w holu głównym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii odbędzie się akcja edukacyjno-informacyjna z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań - testów anty – HCV, poradnictwa na temat czynników ryzyka, profilaktyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby, warsztatów higienicznego mycia rąk.

Partnerami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Medyczne "Zdrowie" oraz Centrum Dietetyczne "Naturhause".

Plan akcji w holu głównym ŚCO:

Strefa wiedzy o WZW i ich profilaktyce - stoiska ŚCO i partnerów - edukacja na temat rodzajów wirusowego zapalenia wątroby, czynników ryzyka, profilaktyki i leczenia oraz szczepień przeciwko WZW typu B,

stoisko Centrum Medycznego "Zdrowie" - bezpłatne przesiewowe badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C,

stoisko Centrum Dietetycznego "Naturhouse" - porady dietetyka oraz  pracowników pozostałych instytucji partnerskich na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych.

Warsztaty mycia rąk - w zaleceniach dotyczących profilaktyki WZW zwraca się szczególną uwagę na higienę rąk – dlatego pracownicy ŚCO będą w czasie akcji prowadzić warsztaty higienicznego mycia rąk.

Na stoiskach będzie można także zmierzyć ciśnienie krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób czynnie lub biernie palących.

Co warto wiedzieć o WZW czyli wirusowych zapaleniach wątroby

WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), który uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia, marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby. WZW typu C nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Choroba może przechodzić w stan przewlekły u 50-85 % osób, które miały styczność z wirusem. Wirus może pozostać niewykryty nawet przez kilkadziesiąt lat niszcząc w tym czasie wątrobę. Można go wykryć wykonując badanie przeciwciał przeciwwirusowych (anty – HCV) we krwi. Wykrycie wirusa w organizmie umożliwia zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwwirusowej, która prowadzi do zahamowania procesu zapalnego i poprawy funkcjonowania wątroby.

WZW typu B to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Rozwija się najczęściej przewlekle i bezobjawowo przez wiele lat. Wirus uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia i marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby.

W przeciwieństwie do HCV zakażeniu HBV można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia ochronne.

WZW typu B i C nie przenosi się podczas zwykłych codziennych czynności. Źródłem zakażenia jest kontakt z zakażoną krwią (poprzez używanie niesterylnych strzykawek, igieł, i innych narzędzi podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, akupunktury i innych związanych z możliwością przerwania ciągłości tkanek). Istnieje również ryzyko zakażenia przez kontakt seksualny jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej (seks bez zabezpieczenia).

Sprawdź swoją wątrobę. Zrób test na HCV.

Aktualności
Udostępnij