-A A +A

4,5 mln zł na rozwój e-zdrowia w ŚCO

Do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii trafi blisko 4,5 mln zł na rozwój systemów i infrastruktury informatycznej w ramach projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego” InPlaMed. 9 maja członkowie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego wręczyli przedstawicielom szpitali i samorządów powiatowych decyzje o przyznanym dofinasowaniu.

Z projektu InPlaMed WŚ, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, do 20 jednostek ochrony zdrowia na terenie województwa świętokrzyskiego trafi ponad 51 mln zł  (w tym 47 mln zł dofinasowania ze środków UE). Jak poinformowała Agata Binkowska – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, projekt, którego liderem jest samorząd województwa, jest odpowiedzią na aktualne wymagania związane ze zmianą ustawy o ochronie zdrowia, w tym obowiązkiem prowadzenia przez placówki medyczne elektronicznej dokumentacji medycznej. Partnerzy projektu – 12 szpitali powiatowych i 8 jednostek ochrony zdrowia podlegających samorządowi województwa - będą mogli przeznaczyć dofinansowanie na zakup i modernizację infrastruktury informatycznej, w tym zakup komputerów, serwerów, systemów monitorowania i ochrony sieci, archiwizowania danych.

- W obecnych czasach komputer staje się codziennym narzędziem pracy lekarza – powiedział profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – To błogosławieństwo dla pacjenta, bo pozwala zaoszczędzić czas ręcznego wypełniania dokumentów. Ten czas będzie można wykorzystać na rozmowę z pacjentem, o co nam najbardziej chodzi – podkreślił dodając, że codziennie w ŚCO przyjmowanych jest 1200 pacjentów, rocznie udzielanych jest 240 tysięcy porad. – Nasze zbiory badań i wszystkich danych są coraz większe, dlatego potrzebne są nam serwery, które przyspieszą proces obróbki elektronicznej danych. Informatyzacja i pomoc w obsłudze komputerowej jest tu nieodzowna – powiedział prof. Góźdź. Uzyskane dofinansowanie ŚCO przeznaczy na zakup serwerów i macierzy oraz na modernizację działających w Centrum  systemów informatycznych, aby spełniały wymogi elektronicznej dokumentacji medycznej oraz ochrony danych osobowych.

Jak poinformowała Ewelina Gładki, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, projekt InPlaMed ma pomóc szpitalom we wdrożeniu elektronicznej dokumentacji medycznej i zniwelować różnice pomiędzy nimi w wykorzystaniu rozwiązań informatycznych. – Chcemy usprawnić pracę szpitali, pracę lekarzy a także zarządzanie tymi rejestrami danych. Dodatkowo chcielibyśmy, aby pacjenci z województwa świętokrzyskiego skorzystali z tego projektu i mieli łatwiejszy dostęp do swojej dokumentacji medycznej, żeby w dobie smartfonów skończyło się chodzenie z tomami dokumentów pod pachą – wyjaśniła. Projekt InPlaMed ma być zakończony w 2021 roku. Pierwsze efekty mają być widoczne na przełomie 2020/2021 roku.

Załącznik: 
Aktualności
Udostępnij