-A A +A

Anioł Medycyny 2016 dla doktora Piotra Kędzierawskiego

Doktor Piotr Kędzierawski, specjalista radioterapii onkologicznej, koordynator Breast Cancer Unit w Świętokrzyskim Centrum Onkologii otrzymał prestiżowy tytuł Anioła Medycyny. Wyróżnienie jest przyznawane lekarzom cechującym się wyjątkową empatią i troską o pacjentów.

Uroczystość wręczenia dyplomów i skrzydlatych statuetek odbyła się 20 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie. O tym, do kogo trafi tytuł Anioła Medycyny, decydują głosy pacjentów i kapituły Fundacji Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. Doktor Piotr Kędzierawski został nominowany przez świętokrzyskie amazonki. Jednym z etapów konkursu było napisanie eseju na temat relacji lekarz – pacjent. Doktor Kędzierawski analizował aktualność  powiedzenia „primum non nocere” na przykładzie Breast Cancer Unit w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - Primum non nocere to niezbędne minimum, a my jako lekarze powinniśmy walczyć o maksimum dla pacjenta,  wykorzystanie wszelkich metod diagnostycznych, terapeutycznych, obserwację chorych po leczeniu, bo taka zintegrowana opieka nad pacjentem jest bardzo ważna i cieszę się, że w naszym ośrodku możemy ją zaoferować. Staramy się na bieżąco reagować na to, co trzeba poprawić, z każdej porażki trzeba wyciągać wnioski z korzyścią dla chorych – tłumaczy laureat tegorocznej edycji Aniołów Medycyny. Podkreśla, że dobra relacja lekarza z pacjentem dodaje sił i motywacji do walki z chorobą. – Warto być wrażliwym i życzliwym, bo w ten sposób można ludziom pomóc i mimo tych zwariowanych czasów jest jednak miejsce na wrażliwość, uśmiech. Życzyłbym sobie i innym, żeby te postawy były powszechne, bo dzięki nim łatwiej jest żyć temu, który się uśmiecha i temu, kto ten uśmiech otrzymuje. Nawet jak mam gorszy dzień, pacjenci nie powinni o tym wiedzieć. Mają dość własnych zmartwień – dodaje podkreślając, że nagroda jest dla niego zobowiązaniem do jeszcze większego zaangażowania.

Dr nauk medycznych Piotr Kędzierawski jest specjalistą radioterapii onkologicznej, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radioterapii onkologicznej, koordynatorem wielodyscyplinarnego zespołu do spraw diagnostyki i leczenia raka piersi (Breast Cancer Unit) w ŚCO. Pochodzi z Hrubieszowa, ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej w Lublinie, od 1994 roku pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w latach 2005 – 2012 był kierownikiem Działu Radioterapii ŚCO. Żona Elżbieta jest hematologiem, mają dwóch synów. Pasją doktora Kędzierawskiego jest medycyna, muzyka i sport. W wolnych chwilach odpoczywa słuchając muzyki. 

Organizatorem konkursu jest Fundacja Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. Ideą konkursu jest propagowanie propacjenckich postaw wśród lekarzy i farmaceutów oraz uświadamianie środowisku, jak ogromną wagę w procesie terapii ma budowanie dobrej relacji pomiędzy pacjentem a lekarzem i farmaceutą. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazła się trójka lekarzy z województwa świętokrzyskiego. W ścisłym gronie dziesięciu laureatów jest również dr n med. Grażyna Majcher – Witczak, specjalista diabetologii z Kielc.

Aktualności
Udostępnij