-A A +A

Bezpłatna cytologia i diagnostyka HPV dostępna w cytobusie ŚCO

Cytobus – mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania cytologiczne oraz (opcjonalnie) diagnostykę wirusa HPV – DNA w ramach realizowanych przez ŚCO programów profilaktyki nowotworów złośliwych. W najbliższych dniach cytobus odwiedzi Bliżyn, Skarżysko – Kościelne, Działoszyce i Czarnocin. Rejestracja na badania: 609 99 00 33.

Szczegółowa trasa cytobusa – mobilnego gabinetu położnej ŚCO:

17 czerwca – Bliżyn, przy Urzędzie Gminy,

18 czerwca – Włoszczowa, przy Urzędzie Starostwa Powiatowego,

22 czerwca – Skarżysko – Kościelne, przy Urzędzie Gminy,

24 czerwca – Działoszyce, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej,

29 czerwca – Czarnocin, przy Urzędzie Miasta i Gminy.

Badania będą dostępne w godzinach 10.00 – 16.00. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. W cytobusie ŚCO będzie można wykonać bezpłatnie:

  • cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym – bezpłatne badanie dla pań w wieku 25-59 lat w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy,
  • diagnostykę molekularną wirusa HPV (bezpośredni czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy) – w ramach pilotażowego programu realizowanego przez ŚCO, dla kobiet pomiędzy 30 a 59 rokiem życia. Uwaga! Badanie HPV – DNA nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań HPV-DNA zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych.

Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel ŚCO został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, stosuje środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji. Wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany. Pacjentki są rejestrowane na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce.

Cytobus ŚCO został skonstruowany dzięki dofinansowaniu z UE w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Gabinet położnej jest klimatyzowany. Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka szyjki macicy - subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0004/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań cytologicznych może skorzystać ponad 11,8 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat, więcej o projektach: https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny-0

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-poludniowy-0

Cytobus można bezpłatnie zamówić do swojej miejscowości/zakładu pracy. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 609 99 00 33, 41 36 74 033.

Aktualności
Udostępnij