-A A +A

Biała sobota w ŚCO z profilaktyką na europejskim poziomie – 18.09.2021

W ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza 18 września na „Białą sobotę z profilaktyką na europejskim poziomie”. Podczas akcji dostępne będą bezpłatne badania: mammografia, cytologia, nasofiberoskopia, niskodawkowa tomografia płuc w ramach realizowanych programów profilaktyki nowotworów złośliwych, dofinansowanych z Unii Europejskiej.

Badania będą wykonywane 18 września w godzinach: 9.00-14.00. W ramach akcji będą dostępne: 

  • cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym - dla kobiet w wieku 25-59 lat – w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie należy powtarzać co trzy lata. Badanie można wykonać w Poradni Ginekologicznej ŚCO.  Rejestracja na badanie: 609 99 00 33
  • mammografia - dla kobiet w wieku 50 – 69 lat – w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Badanie można wykonać w pracowni mammograficznej ŚCO. Rejestracja na badanie: 607 77 88 88
  • nasofiberoskopia - dla osób w wieku 40 – 65 lat, palących papierosy, nadużywających alkoholu, z ryzykiem infekcji wirusem HPV lub mających jeden z objawów alarmowych (ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, guz na szyi, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa, problemy z przełykaniem) – w ramach Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Rejestracja na badanie: 41 36 74 653
  • niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – dla osób pomiędzy 50-74 rokiem życia, palących papierosy obecnie lub w przeszłości - w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Rejestracja na badanie: 885 77 99 88.

Ponadto będzie można bezpłatnie skorzystać z: analizy składu ciała, pomiaru ciśnienia tętniczego, konsultacji dietetyka, nauki czujności onkologicznej i samobadania piersi.

Na badania w ramach programów profilaktycznych nie jest potrzebne skierowanie, natomiast obowiązują kryteria określone w tych programach. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna na badania.

  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje również bezpłatnym transportem na profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne dla osób z niepełnosprawnością. Zgłoszenia potrzeby takiego transportu pod numerami telefonu: 609 99 00 33 (cytologia), 607 77 88 88 (mammografia)
Aktualności
Udostępnij