-A A +A

Biała sobota z frekwencją na 120 %

Wspaniała frekwencja dopisała podczas Wiosennej białej soboty, 20 kwietnia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wykonaliśmy ponad 120 badań w ramach programów profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy.

Mimo bardziej zimowej niż wiosennej aury, nasza propozycja na wiosenne porządki w swoim zdrowiu spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem wśród mieszkanek regionu świętokrzyskiego. Podczas tej akcji aż 71 pań skorzystało z profilaktycznej mammografii, a 53 - z profilaktycznej cytologii.

Na badania przyjechały panie z całego województwa. Niektóre całymi rodzinami, bo – jak wyjaśniły – w grupie jest raźniej. Mamom towarzyszyły dzieci, żeby od najmłodszych lat uczyć się profilaktyki onkologicznej.

Dziękujemy:

 • wszystkim, którzy odwiedzili ŚCO i skorzystali z badań i nauki czujności onkologicznej;
 • naszej profilaktycznej ekipie w składzie: Ania Kęczkowska - technik elektroradiologii, Alicja Bisaga, Katarzyna Majka, Alina Paszkowska - położne - za sprawne prowadzenie badań, pełny profesjonalizm i empatię;
 • naszej niezawodnej wolontariuszce Mili Okle za aktualizację materiałów edukacyjnych;
 • amazonkom ze Świętokrzyskiego Klubu Amazonki za edukację w zakresie samobadania piersi.

Kolejna biała sobota odbędzie się: 11 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Już można rejestrować się na bezpłatne badania:

 • profilaktyczną mammografię – pod nr tel. 607 77 88 88
 • profilaktyczną cytologię (konwencjonalną i płynną) – pod nr tel. 609 99 00 33

Profilaktyczna mammografia i cytologia dostępne także w tygodniu

Przypominamy, że badanie cytologiczne - w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz mammograficzne -  w Programie profilaktyki raka piersi można wykonać w ŚCO również w każdy dzień roboczy (od poniedziałku do piątku).

Pracownia cytologiczna w ŚCO znajduje się w Poradni Ginekologicznej (budynek główny, parter, pokój nr 6, prowadzą zielone stopki „cytologia” naklejone na podłodze). Pracownia cytologiczna jest czynna:

 • od poniedziałku do środy – w godz. 8.00-14.30
 • czwartek – w godz. 10.00-17.30
 • piątek – w godz. 8.00-12.00.

Cytologia profilaktyczna (konwencjonalna i na podłożu płynnym - dwa badania podczas jednej wizyty) – jest przeznaczona dla pań w wieku 25-64 lata. Zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy badanie należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy. Rejestracja na cytologię pod nr tel. 609 99 00 33.

Mammografia skriningowa (przesiewowa) jest wykonywana:

 • od poniedziałku do czwartku -  w godz. 10.00-14.00
 • piątek – w godz. 10.00-12.00

Mammografia profilaktyczna – jest przeznaczona dla pań w wieku 45-74 lata. Zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi badanie należy wykonywać regularnie, co 2 lata. Do pracowni mammograficznej prowadzą od wejścia głównego różowe stopki z napisem „mammografia” naklejone na podłodze. Rejestracja na mammografię profilaktyczną pod nr tel. 607 77 88 88.

Aktualności
Udostępnij