-A A +A

Cytobus ŚCO wkracza do akcji

Po zimowej przerwie cytobus – mobilny gabinet położnej – Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wkracza do akcji. Na początek odwiedzi Starachowice, Pińczów, Włoszczowę i Łoniów.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia całą swoją „profilaktyczną flotę” do walki z nowotworami złośliwymi. Po cytomammobusie na świętokrzyskie drogi wyjeżdża cytobus – klimatyzowany, mobilny gabinet położnej, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych (cytologii konwencjonalnej i na podłożu płynnym – co zapewnia dokładniejszą diagnostykę). Zgodnie z zaleceniami Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy  bezpłatne badania są przeznaczone dla pań w wieku 25 – 59 lat. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne konieczna jest wcześniejsza rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Przed wejściem do cytobusa należy zasłonić usta i nos maseczką oraz zdezynfekować ręce.

Szczegółowa trasa cytobusa:

4 marca – Starachowice, (tylko dla pracownic MAN Bus Sp. z o.o.)

8 marca – Kielce, Politechnika Świętokrzyska (godz. 10.00-16.00)

9 marca – Pińczów, Liceum Ogólnokształcące, ul. Nowy Świat 2 (godz. 12.00-18.00)

10-11 marca – Włoszczowa, (dla wszystkich chętnych pań)

15 marca – Łoniów, Urząd Gminy (godz. 10.00-15.00)

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. – Nasz personel został już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzegamy wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, mamy środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany. Umawiamy pacjentki na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce – wyjaśnia.

Cytobus ŚCO został skonstruowany dzięki dofinansowaniu z UE w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Gabinet położnej jest klimatyzowany. Cytobus można bezpłatnie zamówić do swojej miejscowości/zakładu pracy. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 609 99 00 33

Aktualności
Udostępnij