-A A +A

Cytomammobus ŚCO dla Skarżyska i powiatu starachowickiego

Świętokrzyskie Centrum Onkologii informuje, że mieszkanki powiatu skarżyskiego i starachowickiego mają możliwość wykonania profilaktycznej mammografii i cytologii w cytomammobusie ŚCO. W najbliższych dniach cytomammobus ŚCO będzie dyżurował w:

  • Skarżysku – Kamiennej – 26-27-28-29 października (przy Starostwie Powiatowym)
  • Suchedniowie – 30 października i 3 listopada (przy Urzędzie Miasta i Gminy)
  • Bodzentynie – 4-5 listopada (przy ośrodku zdrowia)
  • Pawłowie – 6 i 9 listopada (przy Urzędzie Gminy)
  • Waśniowie – 10 listopada (przy Urzędzie Gminy)

Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Konieczna jest rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Diagnostyka w cytomammobusie jest wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

 

Aktualności
Udostępnij