-A A +A

Cytomammobus ŚCO rusza w trasę

Po zimowej przerwie cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rusza w trasę po województwie. 3-4 marca odwiedzi gminę Górno. Serdecznie zapraszamy panie na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Te badania ratują życie.

Cytomammobus czyli mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie stacjonował w następujących miejscowościach:

3-4 marca – Górno, pod ośrodkiem zdrowia w Górnie

5-6 marca – Bieliny, pod Urzędem Gminy, ul. Partyzantów 17

9-10 marca – Łagów, pod remizą OSP, ul. Ogrodowa 13

12-13 marca – Nowa Słupia, pod Urzędem Miasta i Gminy, Rynek 15

16 – 17 marca – Bodzentyn, pod ośrodkiem zdrowia, ul. Ogrodowa 2

Badania są wykonywane w godzinach 10,00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument z nr PESEL. Rejestracja na badania pod nr tel. 661 911 300

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat (badanie wykonujemy co 24 miesiące). W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znajduje się cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwiający wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej 3 mm wielkości. Dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest o ¼ niższa niż w zwykłym mammografie analogowym.

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać mieszkanki woj. świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat (badanie wykonujemy co 36 miesięcy). W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane są dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w 2019 r. badanie mammograficzne w ŚCO wykonało 6065 pań. Na badanie cytologiczne zgłosiło się do ŚCO 8 911 pań. – Badania profilaktyczne są dedykowane kobietom zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takich badań, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie – tłumaczy dr Leszek Smorąg.

W 2017 roku na raka piersi zachorowało w województwie świętokrzyskim 580 kobiet, na raka szyjki macicy - 117 kobiet. Ze względu na niską zgłaszalność na badania profilaktyczne, większość zachorowań jest wykrywana w zaawansowanym stadium nowotworu.

Aktualności
Udostępnij