-A A +A

Cytomammobus ŚCO wraca na profilaktyczny szlak

Koniec przymusowego postoju cytomammobusa spowodowanego pandemią SARS-CoV-2. Nasza mobilna pracownia diagnostyczna wraca na profilaktyczny szlak. Na początek z badań mammograficznych i cytologicznych finansowanych przez NFZ skorzystają mieszkanki Ponidzia.

Swoją trasę po blisko trzymiesięcznej przerwie cytomammobus ŚCO rozpoczął na Ponidziu. W najbliższych dniach cytomammobus będzie dyżurował w:

7-8 lipca – w Skalbmierzu, przy stadionie sportowym, ul. Ppor. Sokoła 17,

9-10 lipca – w Czarnocinie, przy Urzędzie Gminy,

14-17 lipca – w Działoszycach, przy Urzędzie Gminy,

20-21 lipca – w Michałowie, przy Urzędzie Gminy.

Uwaga! Odwołany został pobyt cytomammobusa ŚCO w Kazimierzy Wielkiej (13-15.07) ze względu na sytuację epidemiologiczną w Urzędzie Gminy. Odwiedzimy tę miejscowość w pierwszym możliwym terminie, o czym poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

Diagnostyka jest wykonywana w godzinach: 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 661 911 300.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, cytomammobus ŚCO dysponuje cyfrowym mammografem o wysokiej czułości i rozdzielczości zdjęć, gwarantującym dokładną diagnostykę. – W naszym cytomammobusie wykonujemy również dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek – mówi. Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pierwszą placówką w województwie, która rozpoczęła ten rodzaj diagnostyki cytologicznej.

Jak podkreśla dr Smorąg, badania w cytomammobusie są wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. – Dlatego konieczne jest telefoniczne rejestrowanie się na badanie, aby uniknąć czekania w kolejce – dodaje.

Aktualności
Udostępnij