-A A +A

Cytomammobus ŚCO wyrusza w trasę, bo kobiety potrzebują ułatwień w dostępie do badań

 Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii po zimowej przerwie wyrusza w nową trasę po województwie świętokrzyskim. Jak wskazują obserwacje ŚCO, mieszkanki regionu świętokrzyskiego chętniej badają się profilaktycznie kiedy zaoferuje im się ułatwienia i zachęty do badań.
Mieszkanki Świętokrzyskiego wolą badania „z dostawą do domu/zakładu pracy”
Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało 2023 r. w profilaktyce onkologicznej. Jak wynika z danych statystycznych, dotyczących wykonania badań przesiewowych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, mieszkanki regionu świętokrzyskiego chętniej korzystały z profilaktycznej diagnostyki, dostępnej w pobliżu ich miejsca pracy, zamieszkania oraz z innych ułatwień, np. dowozu na badania.
Na 7 460 cytologii wykonanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, 60 % zostało pobranych w mobilnych gabinetach (1414 w cytobusie i 3062 w cytomammobusie). Z kolei na 6 976 mammografii 2504 badania wykonano w cytomammobusie. W ubiegłym roku placówka zrealizowała również 112 dowozów kobiet na badania do ŚCO, z tego ułatwienia skorzystało ponad 700 mieszkanek regionu. Ponadto ponad 700 pań przebadało się podczas białych sobót organizowanych co miesiąc w ŚCO. Popularna była również profilaktyka „z dostawą do zakładu pracy” - mobilne pracownie diagnostyczne (cytomammobus i cytobus) ŚCO przyjeżdżały na specjalne życzenie zakładów pracy, aby panie mogły skorzystać z profilaktycznej mammografii i cytologii w godzinach pracy. Z tej formy profilaktyki korzystał m.in. MAN w Starachowicach, ZPUE we Włoszczowie, starostwo powiatowe w Ostrowcu Św.(ponad 10 razy!), Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie, DEFRO w Rudzie Strawczyńskiej, PGE w Skarżysku-Kamiennej.
- Te dane pokazują, że każdy rodzaj ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych przekłada się na poprawę zgłaszalności - ocenia dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej. W badaniach ankietowych przeprowadzonych kilka lat temu przez ŚCO kobiety wskazywały wśród powodów, dla których nie korzystają z badań profilaktycznych, brak czasu, dużą odległość od punktu diagnostyki, brak możliwości dojazdu na badania. – Staramy się rozwiązać przynajmniej część trudności stojących kobietom na drodze do profilaktyki – dodaje dr Leszek Smorąg.
Cyto Maniek w Nowinach, Małogoszczu, Chęcinach, Morawicy i Piotrkowicach
Cytomammobus - mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której mieści się pracownia mammograficzna z bardzo precyzyjnym cyfrowym mammografem oraz gabinet położnej, w najbliższych dniach odwiedzi:
30 stycznia - Nowiny (parking za Urzędem Gminy),
31 stycznia – 1 lutego – Małogoszcz (parking za Urzędem Miasta i Gminy),
2 i 5 lutego – Chęciny (parking przy ośrodku zdrowia w Chęcinach),
6-8 lutego – Morawicę (parking przy Urzędzie Miasta i Gminy),
9 lutego – Piotrkowice w gm. Chmielnik (przy szkole podstawowej w Piotrkowicach).
Od 1 listopada 2023 nowy wiek w profilaktyce
Od 1 listopada 2023, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obowiązują nowe wytyczne odnośnie wieku, uprawniającego do korzystania z bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i w Programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest obecnie przeznaczona dla pań w wieku 45 – 74 lata. Badanie należy wykonywać co dwa lata.
Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są natomiast pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, ze względu na to, że są one objęte opieką w ramach programu "Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika" na etapie "Nadzór i badania diagnostyczne" realizowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Z bezpłatnej cytologii - w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy -mogą skorzystać panie w wieku 25-64 lata. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.
Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Diagnostyka jest prowadzona w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Pacjentki mające objawy zakażenia dróg oddechowych, powinny przed wejściem do cytomammobusa założyć maseczkę osłaniającą usta i nos.
Przypominamy, że diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych. Po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.

Aktualności
Udostępnij