-A A +A

Cytomammobus ŚCO z nowym mammografem rusza w trasę

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyposażony w nowy, superczuły cyfrowy mammograf rusza w trasę po województwie świętokrzyskim. Na początek 19 marca odwiedzi Waśniów.

Po zimowym postoju Mobilna Pracownia Badań Diagnostycznych, czyli cytomammobus ŚCO wyjeżdża do świętokrzyskich gmin zaopatrzona w nowy, wysokoczuły mammograf. Nowy cyfrowy mammograf został zakupiony w tym roku przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii za blisko 730 tys. złotych. Najnowszej generacji super czułe urządzenie pozwala na wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co ma wpływ na dokładność badania. Zaletą nowego mammografu jest również niska dawka promieniowania przy wykonywaniu zdjęć. – Dawka promieniowania emitowana przez nasz nowy mammograf jest o jedną czwartą niższa od tej, którą emitują zwykłe mammografy analogowe. Badanie jest więc zupełnie bezpieczne dla pacjentki. Ponadto możliwość obróbki cyfrowej zdjęcia pozwala nam uwidocznić bardzo małe zmiany, które są niemożliwe do zobrazowania na analogowej kliszy – wyjaśnia dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ŚCO. Podkreśla, że dzięki mammografii można wykryć w piersiach zmiany o wielkości 4-5 mm, których kobieta nie jest w stanie wyczuć sama.

– Zachęcamy panie do mammografii, bo to badanie pozwala wychwycić raka w bardzo wczesnym stadium, kiedy leczenie przynosi bardzo dobre efekty – dodaje Dorota Węglińska, koordynator Mobilnej Pracowni Badań Diagnostycznych ŚCO.

Nowy mammograf zastąpi aparat używany w cytomammobusie od 2009 roku. W ciągu dziewięciu lat wykonano na nim ponad 40 tys. badań. W ubiegłym roku w cytomammobusie ŚCO zbadało się ponad 1900 kobiet.

Rozkład jazdy cytomammobusa ŚCO:

19 – 20 marca – Waśniów, Urząd Gminy w Waśniowie, Rynek 24

22 marca – Nowa Słupia, Urząd Gminy w Nowej Słupi

23 marca – Rudki, Dom Kultury w Rudkach

26 marca – Łagów, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie

28 marca – 6 kwietnia – Skarżysko – Kamienna, Starostwo Powiatowe w Skarżysku Kamiennej, ul. St. Konarskiego 20.

Rejestracja pod numerem telefonu: 661 911 300. Na badania należy zgłosić się z dokumentem tożsamości z numerem PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10-16.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie między 50 a 69 rokiem życia, które nie robiły tego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie między 25 a 59 rokiem życia, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Aktualności
Udostępnij