-A A +A

Doktor Artur Pabis po raz drugi świętokrzyskim Lekarzem Roku

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii triumfowali w plebiscycie Hipokrates Świętokrzyski 2018. Doktor Artur Pabis z Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO został Lekarzem Roku 2018. Świętokrzyskie Centrum Onkologii drugim najpopularniejszym szpitalem w regionie.

Po raz 16. pacjenci wybrali najpopularniejszych lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i placówki ochrony zdrowia w województwie świętokrzyskim. Pierwsze miejsce w Złotej Dziesiątce i tytuł Lekarza Roku 2018 województwa świętokrzyskiego zdobył po raz drugi dr n.med. Artur Pabis, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO. Głosy przyznane przez pacjentów i kapitułę konkursu dały mu również tytuł Chirurga Roku 2018 w województwie świętokrzyskim (podobnie jak w ub. roku). Doktor Artur Pabis jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Ukończył Śląską Akademię Medyczną. Od początku swojej drogi zawodowej związany ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, pracuje Klinice Chirurgii Onkologicznej ŚCO. Specjalizuje się w chirurgii piersi. Obecnie jest lekarzem koordynującym pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej w zakresie raka piersi w województwie świętokrzyskim. Żona jest anestezjologiem. Mają jedną córkę. Odbierając nagrodę doktor Artur Pabis podziękował wszystkim pacjentom i pracownikom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za oddane głosy, a swoim bliskim za cierpliwość i wyrozumiałość, że „ciągle nie ma go w domu”. Słowa wdzięczności skierował także do doktora Wacława Berensa – swojego nauczyciela chirurgii onkologicznej.

Na podium (III miejsce) wśród najlepszych specjalistów chirurgii w województwie stanął także dr n.med. Wacław Berens, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Poradni Onkologicznej ŚCO. Pan doktor jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi. W zawodzie lekarza przepracował 54 lata, najpierw w szpitalu w Starachowicach, potem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii jest związany od początku istnienia szpitala. Współtworzył poradnię onkologiczną i poradnię chirurgii onkologicznej w ŚCO. Był pierwszym w województwie specjalistą chirurgii onkologicznej – specjalizację zdobył w 1975 r. pod kierunkiem prof. Tadeusza Koszarowskiego. Specjalizuje się w chirurgii piersi i skóry. Był prekursorem operacji oszczędzających. Wykonał pierwszy w województwie świętokrzyskim zabieg mastektomii metodą Pateya (usunięcia gruczołu sutkowego i węzłów chłonnych z zachowaniem mięśni piersiowych). 

Ginekologiem Roku 2018 w województwie została doktor Agnieszka Wrona – Cyranowska, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz  ginekologii onkologicznej. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Swoją drogę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Od 2002 roku pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii  w Klinice Ginekologii im. prof. Józefa Starzewskiego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO).  W  obszarze jej zawodowych zainteresowań znajduje się patofizjologia szyjki macicy, diagnostyka wczesnych stanów raka szyjki macicy, laparoskopia. Pani doktor jest osobą zaangażowaną społecznie: wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, współpracuje ze Stowarzyszeniem Niebieski Motyl na rzecz Walki z Rakiem Jajnika.

Mgr Renata Dudek z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO zajęła III miejsce wśród najpopularniejszych pielęgniarek i położnych w Kielcach. Pani Renata Dudek od 13 lat pracuje w Oddziale Chemioterapii Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO, od 8 lat opiekuje się również chorymi w Hospicjum Domowym.

Miło nam poinformować, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii zostało docenione przez pacjentów i kapitułę konkursu jako placówka ochrony zdrowia i zajęło II miejsce w kategorii Szpital Roku 2018.

Organizatorem plebiscytu Hipokrates Świętokrzyski była redakcja Echa Dnia. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Naszym nagrodzonym i wyróżnionym specjalistom serdecznie gratulujemy!

Doktorzy Artur Pabis i Wacław Berens – Chirurdzy Roku 2018
Renata Dudek z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO – III miejsce w kategorii Pielęgniarka Roku 2018 w Kielcach
Renata Dudek z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO – III miejsce w kategorii Pielęgniarka Roku 2018 w Kielcach
Marzena Pyk – zastępca dyrektora ŚCO  ds. pielęgniarstwa odczytała list doktor Agnieszki Wrony – Cyranowskiej, która nie mogła odebrać nagrody Ginekologa Roku 2018 osobiście, ponieważ prowadziła w ŚCO warsztaty laparoskopii dla lekarzy ginekologów z całej Polski
Doktor Artur Pabis – Lekarz Roku 2018
Pani dyrektor Marzena Pyk z II nagrodą dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w kategorii Szpital Roku 2018
Pani dyrektor Marzena Pyk z II nagrodą dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w kategorii Szpital Roku 2018
Doktor Agnieszka Wrona – Cyranowska podczas warsztatów laparoskopii ginekologicznej w ŚCO
Złota Dziesiątka najpopularniejszych lekarzy2018, w środku dr Artur Pabis – Lekarz Roku 2018
Aktualności
Udostępnij