-A A +A

Gladiatorzy zapraszają panów

Profilaktyce chorób gruczołu krokowego było poświęcone spotkanie świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, które odbyło się 6 października w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wykład pt. „Nowotwory „urologiczne” wygłosił dr Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Doktor Mateusz Obarzanowski, specjalista urologii, FEBU, podczas wykładu mówił o epidemiologii zachorowań na nowotwory układu moczowo – płciowego, a także o uwarunkowaniach biologicznych chorób gruczołu krokowego. Przypomniał, że łagodny rozrost gruczołu krokowego należy do najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po 50 roku życia. Czynnikami sprzyjającymi chorobie są: wiek, uwarunkowania genetyczne, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Symptomami, które powinny skłonić mężczyznę do wizyty u urologa są: częstomocz, nykturia (konieczność oddawania moczu w nocy), parcia naglące, uczucie zalegania moczu w pęcherzu, osłabienie strumienia moczu, mikcje przerywane, zaburzenia potencji, krwiomocz, zatrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych. Jak podkreślił doktor Obarzanowski, mężczyźni, cierpiący na łagodny rozrost gruczołu krokowego powinni być zdiagnozowani i znajdować się pod kontrolą urologa.

Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskiego oddziału „Gladiatora” poinformował zebranych, że powstał spot radiowy promujący profilaktykę chorób układu moczowo – płciowego u mężczyzn. Zachęcał panów do popularyzowania profilaktyki tych schorzeń w swoim środowisku. – Gdybyśmy zatroszczyli się o siebie tak samo, jak troszczymy się o swój samochód i raz do roku zrobili przegląd swojego „podwozia”, 50 procent mężczyzn, którzy umierają na raka prostaty, udałoby się uratować – powiedział. Zaprosił odwiedzania strony stowarzyszenia https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/stowarzyszenie-gladiator.

Informacje o stowarzyszeniu, kolejnych spotkaniach edukacyjnych i inicjatywach będą zamieszczone również na tablicy ogłoszeń w Klinice Urologii ŚCO.

Gladiatorzy zapraszają panów
Gladiatorzy zapraszają panów
Gladiatorzy zapraszają panów
Gladiatorzy zapraszają panów
Gladiatorzy zapraszają panów
Aktualności
Udostępnij