-A A +A

Góralskie kolędowanie w ŚCO

Sylwia, Bartek, Paweł i Staś z zespołu „Majeranki” z samego serca Podhala przywieźli góralskie kolędy i radość pacjentom i pracownikom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. 20 grudnia po szpitalnych korytarzach niósł się dźwięk skrzypiec, basów i piękne góralskie kolędy i pastorałki wyśpiewywane pod niebiosa.

Przyjechali niezawodnie, jak przyjeżdżają co roku, od siedmiu lat, wraz z opiekunami, żeby góralską nutą umilić pacjentom i pracownikom ten przedświąteczny czas. Razem z profesorem Stanisławem Góździem – „gazdą tego śpitala” – jak mówią, wędrowali z muzyką po szpitalnych oddziałach i poradniach wyśpiewując „Oj malućki…”, „To juz pora na Wilijom”, „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem rodził”, przeplatane też ceperskimi pastorałkami, żeby wszyscy mogli włączyć się w śpiew. Nie zabrakło i pastorałki dla Jana Pawła II, odśpiewanej przed stałą wystawą fotograficzną dedykowaną papieżowi Polakowi.

- Nawet nie wiecie, ile radości nam daliście. Za rok też przyjedziecie? – dopytywali pacjenci. W ruch poszły telefony komórkowe, były selfie z kolędnikami i posty słane na gorąco na profile społecznościowe. Co starsi i niezafesbukowani, dzwonili do bliskich i zapewniali: - No tu, u nas, na oddziale na żywo grają, to nie radio…

- Przyjedziemy, a jakze! Jak Bóg pozwoli – zapewnili kolędnicy.

Dziecięcy zespół ludowy "Majeranki" powstał w 2005 roku przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Dorota Majerczyk, etnolog i folklorysta z wykształcenia, a także miłośniczka kultury ludowej. Kierownikiem kapeli jest Piotr Majerczyk znany instrumentalista. Repertuar zespół opiera na folklorze i folkloryźmie Niżnego Podhala. W skład zespołu ,,Majeranki" wchodzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat z okolicznych miejscowości takich jak Chabówka, Rabka Zdrój, Raba Wyżna, Skawa, Rdzawka, Sieniawa, Rokiciny Podhalańskie oraz Olszówka. Obecnie zespół liczy około 80 członków. Instruktorem tańca dla chłopców obecnie jest Adam Solarczyk. Instruktorką tańca dla dziewcząt jest Katarzyna Majerczyk - Bobak. Przy zespole ,,Majeranki" istnieje również szkółka gry na instrumentach ludowych prowadzona przez Jakuba Rusieckiego. Majeranki mają na swoim koncie wiele występów i sukcesów nie tylko w Polsce, ale także w Europie i Ameryce Południowej.

Aktualności
Udostępnij