-A A +A

Klinika Hematologii uruchamia tryb 1-dniowy w ograniczonym zakresie, pacjenci z COVID-19 wracają do zdrowia

Przyjęcia do leczenia stacjonarnego w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO są nadal wstrzymane. Pozostała część Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pracuje normalnie.

Powoli stabilizuje się sytuacja w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie po stwierdzeniu 1.10.2020 r. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu i pacjentów wstrzymane zostały przyjęcia do leczenia stacjonarnego oraz do leczenia chemioterapią w trybie 1- dniowym.

Jak informuje prof. Marcin Pasiarski – kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, od dnia 13 października zostało uruchomione leczenie chemioterapią w trybie 1-dniowym, na razie w ograniczonym zakresie. Dobre wiadomości dotyczą również pacjentów hematologicznych zakażonych wirusem SARS-CoV-2: troje z nich uporało się z koronawirusem. Wykonane u nich testy molekularne dwukrotnie dały wynik ujemny. Niektórzy z tych pacjentów będą mogli w najbliższych dniach wrócić do domu.

Nadal wtrzymane do odwołania pozostają przyjęcia do leczenia stacjonarnego w Klinice. Poradnie hematologiczne działają w ograniczonym zakresie (świadczenia oraz teleporady). Wstrzymany do odwołania jest również program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów onkologicznych.

Ogółem od 1.10.2020 r. w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO potwierdzono 13 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki i sekretarki medyczne) Kliniki oraz 7 przypadków zakażeń wśród pacjentów. Łącznie na kwarantannie i izolacji przebywa 20 pracowników Kliniki. Dla 6 zakażonych pacjentów hematologicznych (jeden z nich został przekazany do szpitala dedykowanego chorym na COVID-19) oraz trzech pacjentów, którzy mieli z nimi kontakt, zorganizowano w Klinice Hematologii osobny, doraźny oddział covidowy. Obecnie stan tych pacjentów jest dobry, a trzech z sześciu zakażonych już nie wykazuje obecności koronawirusa w organizmie. W Klinice obowiązują procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego opracowane przez Zespół Kontroli Zakażeń ŚCO. U wszystkich pracowników i pacjentów zostały już dwukrotnie wykonane testy molekularne w kierunku wirusa SARS – CoV-2 (nowe przypadki zakażeń zostały wykryte właśnie dzięki tym badaniom). Jak zapewnia prof. Marcin Pasiarski, pacjenci są pod dobrą opieką, a personel Kliniki dokłada wszelkich starań, aby ochronić pacjentów i pracowników oraz zapobiec rozszerzaniu się zakażenia. –Jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna się poprawi i pracownicy wrócą z kwarantanny, wznowimy przyjęcia do leczenia stacjonarnego – dodaje prof. Marcin Pasiarski.

Pozostałe kliniki, poradnie i diagnostyka ŚCO pracują w trybie normalnym. Do dnia 16.10. 2020 r. skrócone są godziny pracy call-center ŚCO (pon. - pt. 7.00-15.00).

Aktualności
Udostępnij