-A A +A

Licealiści przyglądali się rakowi od komórki

Uczniowie klas maturalnych o profilu biologiczno – chemicznym z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zwiedzali w środę (14 grudnia) Świętokrzyskie Centrum Onkologii i uczyli się, jak chronić się przed zachorowaniem na nowotwór. Zajęcia odbyły się w ramach prowadzonego przez ŚCO programu edukacyjnego „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.

Uczniowie zwiedzili Zakład Fizyki Medycznej, gdzie zapoznali się z metodami obrazowania pacjenta przed podaniem frakcji radioterapii, w modelarni zobaczyli, w jaki sposób przygotowuje się maski, które chronią chorego podczas napromieniania nowotworów głowy i szyi.
W Zakładzie Patologii Nowotworów oglądali pod mikroskopem wypreparowane fragmenty tkanek ze zmianami nowotworowymi. W Zakładzie Markerów Nowotworowych dowiedzieli się, do czego służą badania oznaczające poziom markerów, dlaczego badania laboratoryjne trzeba wykonywać rano i na czczo, czemu nie należy swobodnie interpretować wyników. – Oprócz informacji o wynikach potrzebujemy konsultacji specjalisty. Na przykład podwyższony poziom prolaktyny jest jednym z symptomów guza przysadki. Ale są pacjenci, którzy mają stale podwyższony poziom tego hormonu, dlatego każdy przypadek powinien być zweryfikowany, żebyśmy mieli pewność, co jest sygnałem wskazującym na proces chorobowy, a co osobniczą skłonnością – tłumaczyła dr Anna Słuszniak, kierownik Zakładu Markerów Nowotworowych. O tym, jak powstają komórki nowotworowe i skąd bierze się nowotwór mówił licealistom dr Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej. Dr Beata Kozak - Klonowska – kierownik Poradni Genetycznej tłumaczyła na przykładzie Angeliny Jolie sens prowadzenia badań genetycznych i profilaktyki onkologicznej w rodzinach, w których występowały zachorowania na nowotwory. Mgr Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia i koordynator programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” opowiadała w jakim zakresie sami możemy zapobiegać chorobom nowotworowym: - Aż 50 procent naszego zdrowia zależy od naszego stylu życia, aktywności fizycznej, zbilansowanej diety, unikania używek i uważnego obserwowania swojego organizmu. Dziewczęta, które ukończyły 18 lat, powinny same regularnie badać sobie piersi, a chłopcy jądra. Nasze palce są pierwszym diagnostą, który wykrywa niepokojące zmiany – podkreślała.

- To bardzo ciekawe, takie zaglądanie w głąb komórki, żeby dowiedzieć się więcej o człowieku – powiedziała nam jedna z licealistek po wizycie w Zakładzie Patologii Nowotworów.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się w ŚCO w ramach IV edycji programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, realizowanego przez ŚCO we współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, Państwową Inspekcją Sanitarną, Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim. ŚCO od 2006 roku realizuje program profilaktyki onkologicznej w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów Złośliwych, a od 2013 r. edukuje nauczycieli i uczniów w ramach projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. W edycji 2015/2016 uczestniczyły 282 szkoły z województwa świętokrzyskiego, przeszkolono łącznie 59 739 uczniów, nauczycieli i edukatorów.

Aktualności
Udostępnij