-A A +A

„Mikołajki” z profilaktyką w ŚCO

Badania profilaktyczne w mikołajkowym prezencie – pod takim hasłem Świętokrzyskie Centrum Onkologii zorganizowało białą sobotę (7 grudnia). W ramach akcji panie skorzystały z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych - zgodnie z populacyjnymi programami profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Były też drobne profilaktyczne upominki – jak przystało na mikołajki.

- Pomyśleliśmy, że zanim panie rzucą się w wir przedświątecznych porządków, powinny najpierw zadbać o swoje zdrowie. Stąd pomysł na mikołajki z badaniami profilaktycznymi  – wyjaśnia dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. – Mammografia pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium , zaledwie kilkumilimetrowe, których kobieta sama sobie nie wyczuje. Cytologia umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych. W ŚCO wykonujemy pacjentkom dwa rodzaje cytologii: konwencjonalną i na podłożu płynnym , co zapewnia dokładniejszą diagnostykę.

W mikołajkowym prezencie panie otrzymywały również „niezbędniki – profilaktyki” – małe notatniki zawierające podstawowe informacje na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia najczęściej występujących nowotworów złośliwych - przygotowane przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz zestawy książeczek na temat zdrowego stylu życia.

- Super akcja – podsumowała pani Mirosława, którą mąż namówił na badania. – Rano obejrzał w telewizji zapowiedź i zaproponował, że przywiezie mnie na badania. W tygodniu nie mam czasu, bo praca, obowiązki w domu.

Z badań podczas mikołajek z profilaktyką skorzystało ponad 60 pań.

W województwie świętokrzyskim rocznie na raka piersi zapada około 600 kobiet. W 2016 roku na raka szyjki macicy zachorowało ponad 100 kobiet. Dzięki prowadzonym przez ŚCO działaniom dotyczącym wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy od 2017 roku systematycznie wzrasta zgłaszalność na profilaktyczną mammografię i cytologię. W 2019 roku blisko 6 tys. kobiet zgłosiło się do ŚCO na mammografię, a prawie  9 tys. pań na cytologię.

Aktualności
Udostępnij