-A A +A

Mimo pandemii panie się badają - cytomammobus ŚCO zaprasza

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Mobilna pracownia diagnostyczna, czyli cytomammobus ŚCO będzie w najbliższych dniach do dyspozycji mieszkanek powiatu skarżyskiego i starachowickiego. Profilaktyka ratuje życie!

Szczegółowa trasa cytomammobusa ŚCO:

  • 9 i 12 października - Bliżyn, przy Urzędzie Gminy,
  • 13 – 14 -15 - 16 - października – Skarżysko – Kościelne, przy Urzędzie Gminy,
  • 19-20-21-22 października – Wąchock, przy Urzędzie Miasta.

Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Konieczna jest rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Diagnostyka w cytomammobusie jest wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, pomimo pandemii mieszkanki regionu świętokrzyskiego chętnie zgłaszają się na badania profilaktyczne. - Dziennie w naszym cytomammobusie wykonujemy około 20 badań mammograficznych i kilkanaście badań cytologicznych. Warto korzystać z tej profilaktyki, tym bardziej, że z powodu pandemii pacjenci docierają do ośrodków onkologicznych z dużym opóźnieniem i już zaawansowaną chorobą nowotworową – mówi ginekolog onkolog.

Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się około 600 zachorowań na raka piersi (najczęstszy nowotwór dotykający kobiety). W 2017 roku z powodu tego nowotworu zmarły w naszym regionie 183 kobiety. Na raka szyjki macicy zachorowało w 2017 roku 71 kobiet z województwa świętokrzyskiego, 34 zmarły.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Aktualności
Udostępnij