-A A +A

Pacjenci chętnie korzystali z Dnia Otwartych Drzwi ŚCO

Ponad 150 osób skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji 3 lutego podczas Dnia Otwartych Drzwi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Akcja profilaktyczna odbywała się w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

W sobotę, 3 lutego odwiedzając ŚCO można było wykonać mammografię (panie w wieku 50-69 lat), cytologię (kobiety w wieku 25-59 lat) w ramach populacyjnych programów profilaktycznych. Z tej możliwości skorzystało blisko 60 pań (26 wykonało mammografię, 27 cytologię). W gabinetach lekarskich udzielali konsultacji lekarze onkolodzy i ginekolog onkolog. Pacjenci pytali najczęściej o znamiona na skórze, ryzyko zachorowania na nowotwór, jeśli mieli takie zachorowania w swojej rodzinie. Można było zmierzyć sobie ciśnienie, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu dowiedzieć się, jaki procent masy ciała stanowi tkanka tłuszczowa. U Łukasza Majchra, studenta IV roku ratownictwa medycznego można było poznać zasady udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo oddechowej) ucząc się na fantomach dorosłego i dziecka. – To są potrzebne w życiu umiejętności. Bardzo często ludzie stoją bezradnie, kiedy widzą nieprzytomną osobę, a przecież każdy z nas ma obowiązek udzielić pomocy. Nie trzeba się bać, trzeba działać – mówi Łukasz Majcher.

Na wykładach prowadzonych przez pracowników ŚCO można było dowiedzieć się, jak się odżywiać i jak chronić się przed czynnikami ryzyka zachorowania na nowotwory. Panie i panowie mogli nauczyć się samobadania piersi.

Pierwsi chętni przybyli do ŚCO z samego rana – na profilaktyczną wycieczkę po zdrowie przyjechało busem ŚCO osiem mieszkanek Ostrowca Świętokrzyskiego. – Postanowiłyśmy skorzystać z bezpłatnych badań, bo w Ostrowcu ciężko się dostać do ginekologa na NFZ . Tu w Centrum wszystko przebiegło sprawnie i miło – wyjaśniły. Specjalnie na badania cytologiczne wybrały się do ŚCO również mieszanki Skarżyska – Kamiennej. – Warto się badać, bo wokół coraz więcej osób choruje na nowotwory – powiedziały. Po badaniu cytologicznym panie korzystały również z konsultacji u ginekologa onkologa. – Bardzo fajnie, że jest taki dzień. Specjalnie tu przyjechałam, jak usłyszałam informację w radiu – powiedziała pani Ewa z Daleszyc.

- Cieszymy się z takiego zainteresowania naszą akcją i zachęcamy do badań profilaktycznych. Pacjenci często zaniedbują profilaktykę, wciąż trafia do nas dużo chorych w trzecim lub czwartym stadium zaawansowania choroby nowotworowej. Dlatego tak ważne jest korzystanie z badań profilaktycznych – podkreśla dr Małgorzata Biskup, kierownik projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim”.

Partnerami akcji była Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych. Wydarzeniu towarzyszył również kiermasz zdrowego żywienia, na którym można było nabyć miód i zioła z ekologicznych upraw.

Panorama TVP2 [03.02.2018]

Aktualności
Udostępnij