-A A +A

Ponad 100 badań na białej sobocie na Światowy Dzień Walki z Rakiem

Ponad 100 badań wykonaliśmy 3 lutego podczas Białej soboty na Światowy Dzień Walki z Rakiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Największą popularnością cieszyła się mammografia: 66 badań i absolutny rekord w historii naszych białych sobót! Wzorowa frekwencja była również w gabinecie cytologicznym - 43 badania.
Kilkanaście osób skorzystało także z pomiarów tlenku węgla w wydychanym powietrzu i dowiedziało się, że powinno zmienić swoje nawyki, ponieważ palenie papierosów jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka zachorowania na takie nowotwory, jak: rak płuca i oskrzeli, rak krtani, rak jamy ustnej i gardła, rak trzustki, rak piersi, rak pęcherza moczowego, rak nerki.
Dziękujemy:
• wszystkim, którzy odwiedzili ŚCO i skorzystali z badań, poradnictwa i nauki czujności onkologicznej,
• naszej profilaktycznej ekipie w składzie: położna Alicja Bisaga, technik elektroradiologii Sławomir Główczyński, położna Katarzyna Majka za sprawne prowadzenie badań, pełny profesjonalizm i empatię,
• Łukaszowi Fronkowi i Lidii Makowskiej-Kasprzyk z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kielcach za merytoryczne wsparcie, poradnictwo antynikotynowe i badania u osób palących papierosy,
• naszej niezawodnej wolontariuszce Mili Okle,
• wszystkim mediom za wspaniałą promocję i bieżące relacje z białej soboty, dzięki którym wiele osób zdecydowało się na udział w badaniach.
Mammografia i cytologia dostępne przez cały tydzień w ŚCO
Przypominamy, że zarówno profilaktyczną mammografię, jak i profilaktyczną cytologię można wykonać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ŚCO (w czwartki także po południu, do godz. 17.30).
• Mammografia – dla pań w wieku 45-74 lata, zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi badanie należy wykonywać regularnie, co 2 lata. Rejestracja na badanie: 607 77 88 88.
• Cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym - dwa badania podczas jednej wizyty) – dla pań w wieku 25-64 lata, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy badanie należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy. Rejestracja na badanie: 609 99 00 33.
9 marca – Biała sobota dla kobiet
Na kolejną białą sobotę, tym razem tylko dla pań, zapraszamy 9 marca. W programie: mammografia i cytologia – zgodnie z programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Zachęcamy do telefonicznej rejestracji na badania. Mammografia – tel. 607 77 88 88. Cytologia – tel. 609 99 00 33.

Aktualności
Udostępnij