-A A +A

Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza nauczycieli świętokrzyskich szkół do promowania wśród uczniów profilaktyki onkologicznej. Właśnie ruszyła IV edycja programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem 2016/2017”. Pierwsze po wakacyjnej przerwie warsztaty dla nauczycieli odbędą się w ŚCO 19 października.

- Warto i trzeba mówić o profilaktyce chorób nowotworowych już od najmłodszych lat. Często trafiają do nas pacjenci, którzy przyznają, że to dzieci zmobilizowały ich do pójścia do lekarza, czy zrobienia badań, bo coś słyszały na lekcji o profilaktyce onkologicznej. O taką czujność i świadomość onkologiczną nam chodzi – mówiła Marzena Pyk, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ds. pielęgniarstwa  na konferencji dla nauczycieli inaugurującej IV edycję programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, która odbyła się 29 września w ŚCO.

Adresatami programu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodzice. Jak informuje Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w ŚCO i koordynator  „Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” tegoroczna edycja będzie poświęcona popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży zasad pierwotnej prewencji nowotworów poprzez spotkania edukacyjne ze specjalistami z zakresu prewencji nowotworów i profilaktyki antytytoniowej, włączanie tej tematyki do zajęć szkolnych z różnych przedmiotów, zajęcia praktyczne na temat zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, unikania używek. Nie zabraknie też rajdów, festynów, konkursów. – Nauczyciele otrzymają od nas poradniki metodyczne, prezentacje multimedialne, które pomogą im poprowadzić ciekawie lekcje. Program tej edycji został oparty na nowej wersji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przetłumaczonej dla potrzeb nauczycieli z naszego regionu – mówi Jadwiga Zapała.

- Pomysłów na to, jak mówić o profilaktyce onkologicznej może być wiele. Mamy modę na zdrowy styl życia, możemy zaprosić młodzież do konkursów na najciekawszą kanapkę, zdrowy deser, aktywną przerwę, kiermasz zdrowych przekąsek – podpowiada Marzanna Kostecka – Biskupska ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Partnerami programu są: Świętokrzyski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. Materiały edukacyjne dla nauczycieli będą zamieszczane na stronie internetowej www.onkol.kielce.pl/pl/centrum/dzial-promocji-i-profilaktyki-onkologicznej w zakładce Materiały dla szkół.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od 2006 roku realizuje w szkołach województwa świętokrzyskiego program profilaktyki onkologicznej w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów Złośliwych, a od 2013 r. w ramach projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. W edycji 2015/2016 uczestniczyły 282 szkoły z województwa świętokrzyskiego, przeszkolono łącznie 59 739 uczniów, nauczycieli i edukatorów, co stanowiło 68 proc pokrycia populacyjnego, czyli stopnia przeszkolenia uczniów na 10 000 mieszkańców. Był to najwyższy wynik w Polsce.

Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Rusza nasza szkoła profilaktyki onkologicznej
Aktualności
Udostępnij