-A A +A

ŚCO podziękowało szkołom za lekcje profilaktyki

19 czerwca Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało IV edycję programu Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W konferencji „Razem w drodze po zdrowie - podsumowanie działań” uczestniczyli dyrektorzy i szkolni koordynatorzy placówek edukacyjnych z terenu województwa świętokrzyskiego, które wzięły udział w czwartej już edycji szkoły profilaktyki onkologicznej ŚCO.

W roku szkolnym 2016/2017 w programie uczestniczyły 132 placówki, w tym 61 szkół podstawowych, 45 gimnazjów i 26 szkół ponadgminazjalnych. Większość placówek już kolejny raz realizowała projekt, podejmując wiele ciekawych inicjatyw w czasie roku szkolnego. We wszystkich placówkach elementami prowadzonej edukacji onkologicznej były działania skierowane na zdrowe, antynowotworowe żywienie oraz aktywność ruchową. Wiele szkół organizowało Dni Zdrowia związane z profilaktyką nowotworów oraz festyny prozdrowotne, podczas których dzieci rywalizowały w zawodach sportowych ze swoimi rodzicami. - Na podstawie przekazanych przez szkoły sprawozdań można dziś śmiało powiedzieć, że szkoły promujące Kodeks żyją sportem, organizując aktywne, taneczne przerwy dla uczniów, dodatkowe zajęcia ruchowe, np. wyjścia na lodowisko, rajdy piesze, rowerowe, i włączają w te działania całą społeczność szkolną, innych nauczycieli i rodziców – ocenia Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w ŚCO, koordynator projektu.  - Takie działania przekładają się na budowanie prozdrowotnego stylu życia nie tylko samych uczniów, ale również ich rodzin.

Szkoły popularyzowały również zasady profilaktyki nowotworów skóry oraz samoobserwacji swojego organizmu. Starsi uczniowie uczyli się podstaw samobadania piersi i jąder oraz sygnałów ostrzegawczych, mogących wskazywać na ryzyko nowotworu. Zajęcia prowadzili nie tylko przeszkoleni nauczyciele ale także pracownicy ŚCO, podczas spotkań w szkołach i w Centrum Onkologii. Młodzież poznawała zasady prewencji nowotworów złośliwych, biologię i genetykę nowotworów.

Jak co roku podczas podsumowania przedstawiono przykłady dobrych praktyk, działań, które promujemy, podpowiadając innym szkołom sposoby na uatrakcyjnienie projektu. Dzięki temu dziś wiele szkół organizuje m.in. aktywne przerwy. W tym roku dobre praktyki prezentował Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN  w Sandomierzu. W szkole postawiono m.in. na edukację rówieśniczą - młodzież sama propaguje wiedzę o profilaktyce nowotworów. Dodatkowo założyła Księgę Zadeklarowanych Przeciwników Palenia, która promuje modę na niepalenie wśród młodych osób.  Szkoła angażowała się również w działania na rzecz środowiska lokalnego poprzez udział w akcjach promujących profilaktykę nowotworów (festyny prozdrowotne, marsze Amazonek, itp.). Profilaktykę nowotworów można realizować nawet …śpiewająco, o czym przekonała uczennica sandomierskiej placówki zachęcając do niepalenia tytoniu na melodię piosenki „Niech żyje bal”.

W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestniczyli partnerzy projektu: Marzanna Kostecka-Biskupska ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Ewa Ziemkiewicz i  Agnieszka Dolezińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Uczestnikom projektu gratulowała Marzena Pyk - zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - wręczając certyfikaty i podziękowania dyrektorom i szkolnym koordynatorom projektu. Fotorelacje ze spotkania można obejrzeć: tutaj  oraz tutaj.

Aktualności
Udostępnij