-A A +A

ŚCO razem ze szpitalami w Sandomierzu i Końskich wcześnie wykryje raka płuca

Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie współpracować ze szpitalem w Św. Ducha w Sandomierzu i Szpitalem Św. Łukasza w Końskich przy realizacji programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. 29 czerwca dyrektorzy tych lecznic podpisali porozumienie w tej sprawie.

- Rak płuca stanowi ogromny problem społeczny i jest pierwszą przyczyną śmierci, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Brak charakterystycznych objawów powoduje, że pacjenci trafiają do nas w bardzo zaawansowanym procesie chorobowym – powiedział profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rocznie w województwie świętokrzyskim na raka płuca zapada blisko 600 osób. Prawie tyle samo chorych umiera. – Najbardziej racjonalnym sposobem walki z tym nowotworem jest profilaktyka z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej płuc. Dziś zaprosiliśmy do współpracy lokalnych partnerów -  dodał dyrektor Góźdź.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Łukasza w Końskich obejmie badaniami przesiewowymi ok. 130 osób. Kwalifikacja do programu będzie się odbywała przez przyszpitalną poradnię pulmonologiczną. - Zainteresowanie tymi badaniami jest ogromne – mówi dr Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich. – Liczymy, że program zostanie rozszerzony, ponieważ rak płuca jest ogromnym problemem, zwłaszcza wśród mężczyzn palących papierosy. Tomografia komputerowa płuc pozwoli nam wychwycić raka płuc na wczesnym etapie i zapobiec rozwojowi tej choroby – dodaje. Jak podkreśla dr Przybylski, zachorowalność na raka płuca w powiecie koneckim jest wysoka ze względu na specyfikę tego regionu: - W naszym powiecie były zakłady przemysłowe, odlewnie, zakłady metalowe, gdzie nie stosowano żadnych zasad bezpieczeństwa. Przez wiele lat będziemy odczuwali skutki nie tylko palenia tytoniu przez  pracowników tych zakładów, ale również skutki środowiskowe.

Duże nadzieje wiąże z programem również dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Ducha w Sandomierzu. – W naszym regionie również jest wysoka zachorowalność na raka płuca. Mamy nadzieję, że badania przesiewowe zmienią te statystyki – powiedział. Zaznaczył, że szpital jest przygotowany do realizowania programu, zarówno pod względem odpowiedniego sprzętu, jak i specjalistów. Korzystna dla pacjentów jest także  lokalizacja szpitala na pograniczu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Umowy o współpracy w programie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka płuca zostaną podpisane również ze szpitalami z Podkarpacia i Małopolski. – Aby pacjenci z tych regionów mogli skorzystać z badań i konsultacji bliżej swojego miejsca zamieszkania – dodaje dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej i zarazem kierownik tego projektu.

Głównym celem programu, którego liderem jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez objęcie badaniami skryningowymi (niskodawkowa tomografia komputerowa - NDTK) 2 300 osób w wieku 55-74 lat, palących tytoń obecnie lub w przeszłości, mieszkających na terenie województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Osoba, która zgłosi się do programu, będzie przez trzy lata objęta diagnostyką i wsparciem w zakresie edukacji i pomocy w rzucaniu palenia.  W tym czasie trzykrotnie będzie miała wykonane badanie płuc przy pomocy niskodawkowej tomografii komputerowej, poszerzone o konsultację torakochirurga lub pulmonologa, od których uzyska informację o swoim stanie zdrowia. Jeśli u pacjenta zostanie wykryty rak płuca, zostanie on wcześnie objęty leczeniem.

Bezpłatne badania, konsultacje i porady

Program bezpłatnych badań, konsultacji lekarskich i poradnictwa antynikotynowego adresowany jest do:

- osób w wieku 55 – 74 lat palących papierosy obecnie lub w przeszłości (z okresem abstynencji nie dłuższym niż 15 lat), konsumpcja tytoniu na poziomie 20 paczkolat (przelicznik paczkolat na stronie www.profilaktykarakapluca.pl)

- osób w wieku 50 – 74 lat palących papierosy obecnie lub w przeszłości (z przerwą nie dłuższą niż 15 lat), u których występują dodatkowe czynniki ryzyka:

nowotwory płuc w rodzinie, istniejąca choroba płuc (przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc), przebyty nowotwór złośliwy związany przyczynowo z paleniem tytoniu,

narażenie zawodowe na: krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny z silnika diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę, radon,

praca w zawodach: górnik, metalurg, pracownik budowy, spawacz, blacharz, kamieniarz, maszynista kolejowy, pracownik drogowy, pracownik zajezdni autobusowych, stacji benzynowych, parkingów, kierowca zawodowy, mechanik pojazdów samochodowych, operator sprzętu ciężkiego, strażak, kominiarz, stolarz, lub inna praca w szkodliwych warunkach.

Program jest przeznaczony dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Szczegółowe informacje i rejestracja na badania pod nr telefonu: 885 77 99 88 oraz na stronie www.profilaktykarakapluca.pl

Okres realizacji projektu: 1.01.2020 r. – 31.12.2022 r.

Obszar działania: województwo świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie

Wartość projektu: 3 482 968,20 zł

Kwota dofinansowania z UE: 2 935 445,59 zł.

 

Porozumienie o współpracy w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Współpracujące placówki reprezentowali: prof. Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dr Leszek Smorąg – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, Marcin Piwnik – starosta powiatu sandomierskiego, dr Marek Kos – dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Ducha w Sandomierzu, dr Wojciech Przybylski – dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Łukasza w Końskich.

Aktualności
Udostępnij