-A A +A

ŚCO uruchamia swoją filię w Sandomierzu

Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia w Sandomierzu swoją filię powiatową. W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu otwarto 21 grudnia konsultacyjny gabinet onkologiczny ŚCO. Pacjenci będą przyjmowani bezpłatnie od 5 stycznia, w każdy czwartek.

Konsultacyjny gabinet onkologiczny ŚCO, mieszczący się w budynku Szpitala Specjalistycznego im. Św. Ducha przy ulicy Schinzla 4 w Sandomierzu, dedykowany jest pacjentom z rozpoznaną chorobą nowotworową, którzy wymagają zaplanowania dalszego postępowania i leczenia onkologicznego, pacjentom, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej i wymagają dogłębnej diagnostyki w ośrodku onkologicznym oraz tym, którzy już zakończyli leczenie, ale wymagają jeszcze kontrolnych wizyt u onkologa. W każdy czwartek pacjentów z terenu powiatu sandomierskiego będzie konsultował doktor Piotr Mikuliszyn, specjalista chemioterapii z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO.

W uroczystej inauguracji punktu konsultacyjnego ŚCO uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa i powiatu sandomierskiego. Jak powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, uruchomienie gabinetu onkologicznego w szpitalu w Sandomierzu jest finałem idei „Onkologia bliżej ludzi”, zapoczątkowanej przez profesora Stanisława Góździa, dyrektora ŚCO. Takie rozwiązania, oparte o współpracę ŚCO z powiatowymi szpitalami są niezbędne ze względu na rosnącą zachorowalność na nowotwory i zwiększającą się z roku na rok liczbę pacjentów onkologicznych leczonych w ŚCO (300 dziennie w latach 90., a obecnie 1000-1500 dziennie). – Dlatego powinniśmy działać w kooperacji z powiatowymi szpitalami, żeby być bliżej ludzi i żeby ciężko chorzy na nowotwory nie musieli podróżować do Kielc – powiedział marszałek Jarubas. Utworzenie gabinetu onkologicznego ŚCO w Sandomierzu jest zgodne z wojewódzką mapą potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej. - To również pierwszy krok do utworzenia w wieloprofilowym szpitalu w Sandomierzu, jednym z wiodących  w województwie, oddziału chemioterapii, a w przyszłości również ośrodka radioterapii i zrobimy wszystko, żeby taki ośrodek tutaj powstał – zapewnił.

Profesor Stanisław Góźdź wyjaśnił, że pacjenci w filiach powiatowych ŚCO mają zagwarantowaną ciągłość i kompleksowość opieki onkologicznej. Jest to zadaniem onkologów z ŚCO, którzy koordynują ich dalszą diagnostykę i leczenie. Chorzy korzystają również z diagnostyki i leczenia, które można prowadzić na miejscu. - To modelowy, najkorzystniejszy dla pacjenta system – podkreślił.– Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie współpracy ze szpitalami powiatowymi. Dlatego liczymy na współpracę z Sandomierzem – podkreślił. Zaprosił lekarzy ze szpitala w Sandomierzu do rozpoczynania w ŚCO specjalizacji z radioterapii i onkologii klinicznej. – Wybudować ośrodek i kupić sprzęt jest łatwo, ale potrzebni są ludzie do pracy – argumentował.

- Zbliżenie Kielc i Sandomierza musi nastąpić, bo problemy zachorowań na nowotwory złośliwe będą w przyszłości dotyczyły praktycznie wszystkich – uważa Janusz Sikorski, dyrektor sandomierskiego szpitala.

Jak wynika ze Świętokrzyskiego Rejestru Nowotworów, w 2014 roku w powiecie sandomierskim zanotowano 241 zachorowań na nowotwory złośliwe (132 u mężczyzn i 109 u kobiet). Z powodu nowotworów zmarło 226 osób. Jak informuje dr Paweł Macek, kierownik Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem ŚCO, powiat sandomierski ma wprawdzie najniższy w województwie świętokrzyskim współczynnik zapadalności na nowotwory, ale jednocześnie najwyższy współczynnik umieralności, zwłaszcza wśród mężczyzn. – To oznacza, że pacjenci z tego terenu zbyt późno trafiają do onkologa – wyjaśnia.

Aktualności
Udostępnij