-A A +A

ŚCO zaprasza na profilaktykę bez barier

Świętokrzyskie Centrum Onkologii pomaga pacjentkom poruszającym się na wózkach inwalidzkich w dotarciu na badania mammograficzne i cytologiczne w ramach realizowanych programów profilaktycznych. Zapotrzebowanie na bezpłatny transport osoby niepełnosprawnej na badania wystarczy zgłosić telefonicznie.

Niepełnosprawność ruchowa nie jest przeszkodą w dostępie do badań profilaktycznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje samochodem przystosowanym do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kilka dni temu z takiej możliwości skorzystała bezpłatnie jeżdżąca na wózku inwalidzkim mieszkanka Kielc, która zarejestrowała się telefonicznie na profilaktyczną mammografię. Cała operacja przebiegła bardzo sprawnie: o ustalonej godzinie wyposażony w windę bus ŚCO czekał przed domem pacjentki, pracownicy Zakładu Profilaktyki Onkologicznej pomogli jej w bezpiecznym wejściu do samochodu i dotarciu do ŚCO, a po badaniach odwieźli do domu.

Bezpłatny transport na badania profilaktyczne jest przeznaczony dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, mających problem z samodzielnym poruszaniem się ze względu na niepełnosprawność i pragnących skorzystać z:

  • profilaktycznej cytologii – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać je co 3 lata; podczas jednej wizyty w ŚCO pacjentka ma wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym (LBC), co gwarantuje dokładniejszą diagnostykę. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami) pod nr telefonu: 609 99 00 33;
  • profilaktycznej mammografii – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat, należy je wykonywać co 2 lata. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami) pod nr telefonu: 607 77 88 88.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Więcej informacji o projektach:

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny-0

Aktualności
Udostępnij