-A A +A

Termomodernizację ŚCO czas zacząć

Umowę na dofinansowanie termomodernizacji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podpisali 16 grudnia: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Bogusławski – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Na tę inwestycję ŚCO otrzymało prawie 25,2 mln zł, w tym 21,3 mln zł wynosi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Umowa na termomodernizację to dla nas moment historyczny – powiedział profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przypominając, że budowa szpitala rozpoczęła się w latach 80. (w 1983 roku). - Ówczesne technologie nie są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom, dlatego termomodernizacja była wyczekiwanym przez nas rozwiązaniem. Cieszymy się, że już w tej chwili będziemy mogli przystąpić do dostosowania się do obowiązujących norm oszczędności termicznej i energetycznej. Nasz ośrodek zużywa na dobę tyle energii co miasto wielkości Jędrzejowa. Energooszczędność jest więc dla nas potężnym wyzwaniem, a dzięki tym pieniądzom będziemy mogli je zrealizować - powiedział.

Jak podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski, zwiększenie efektywności energetycznej budynków, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej. – Dlatego tak ważne jest wspieranie jednostek, które chcą realizować te zadania wykorzystując na ten cel środki unijne – dodał.

Wicemarszałek Marek Bogusławski wyraził radość z faktu, że kolejna placówka medyczna z województwa świętokrzyskiego będzie realizowała tak ważny projekt wpisujący się w działania służące ekologii. - To istotne, szczególnie w kontekście stawianego przez samorząd województwa celu jakim jest przyjazny dla środowiska i czysty region. Poprawę warunków odczują również pacjenci i pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – zauważył wicemarszałek Marek Bogusławski.

Inwestycja obejmuje modernizację instalacji: c.o., ciepłej wody użytkowej, ocieplenie stropodachów, ścian zewnętrznych, w tym ścian zewnętrznych piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji wentylacji. Zastosowany zostanie system zarządzania energią i zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Prace dotyczyć będą 10 budynków ŚCO. Dzięki realizacji przedsięwzięcia możliwe będą oszczędności energii cieplnej i elektrycznej oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. Planowany czas zakończenia termomodernizacji: 2023 r.

Projekt Zwiększenie efektywności energetycznej budynków należących do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach” będzie realizowany w ramach Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Aktualności
Udostępnij