-A A +A

Urologia w… bibliotece

Z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Kielc i regionu spotkało się otwarte seminarium edukacyjne, które zorganizowali specjaliści Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii w Kielcach.

27 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach można było wysłuchać wykładów na temat profilaktyki i zachorowań na schorzenia układu moczowo – płciowego. Ciekawe prezentacje, wzbogacone sugestywnymi ilustracjami przygotowali specjaliści Kliniki Urologii ŚCO. Dr Mateusz Obarzanowski przypomniał historię urologii począwszy od lithotomistów (tzw. kruszycieli kamieni moczowych ) do wykorzystywanego w urologii chirurgicznego robota Leonardo da Vinci. Mówił również o czynnikach ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego i nerki oraz leczeniu tych nowotworów złośliwych. Dr Paweł Klonowski przedstawił metody diagnostyki i leczenia kamicy moczowej, dr Szymon Bąk zachęcał do samobadania jąder, aby nie przegapić rozwijającego się nowotworu złośliwego jądra – schorzenia dotykającego młodych mężczyzn przed 30 rokiem życia. Dr Paweł Orłowski – organizator sesji mówił o profilaktyce i leczeniu nowotworu gruczołu krokowego, dr Marcin Kosowski – o zaburzeniach wzwodu prącia. Dr Zachar Karakoz przypominał, żeby nie bagatelizować niepokojących objawów ze strony układu moczowo – płciowego takich, jak:

  • zaburzenia w oddawaniu moczu (skąpomocz, częstomocz, zatrzymanie moczu),
  • ból, pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • pojawienie się krwi w moczu,
  • bóle w podbrzuszu, okolicy nerek,
  • wyczuwalny guz w strukturze narządu (np. w jądrze).

Rafał Radulski – psycholog, psychoterapeuta podpowiadał, jak oswoić strach przed rakiem, dr Anna Tokarska – jak żywić się zdrowo, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. O tym, że warto się badać i nie należy odkładać na później wizyty u urologa, bo wcześnie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie nowotworu złośliwego może uratować życia, przekonywał Janusz Marszycki i członkowie Stowarzyszenia mężczyzn z chorobami prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Kielcach. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali praktyczne materiały informacyjne na temat profilaktyki chorób układu moczowo – płciowego.

Aktualności
Udostępnij