-A A +A

W październiku - miesiącu świadomości raka piersi przypominamy o badaniach profilaktycznych

! Czy wiesz, że każda kobieta pomiędzy 50 a 69 rokiem życia może bezpłatnie i bez skierowania wykonać mammografię w ramach Programu profilaktyki raka piersi? Wystarczy zarejestrować się telefonicznie na badanie: 607 77 88 88.

! Czy wiesz, że mammografia (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka piersi? Badanie jest bezpieczne dla zdrowia kobiety, dawka promieniowania w czasie mammografii jest niska i nie przekracza 1/6 rocznej dawki promieniowania, które przyjmujemy z atmosfery.

! Czy wiesz, że profilaktyczną mammografię należy wykonywać regularnie co 24 miesiące? Kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym (rak piersi w rodzinie) powinny wykonywać mammografię co 12 miesięcy.

! Czy wiesz, że badanie trwa 15 minut i pozwala wykryć zmiany (guzki i mikrozwapnienia) wielkości 3 mm?

! Czy wiesz, że kobiety poniżej 50 i powyżej 70 roku życia, których nie obejmuje Program profilaktyki raka piersi, również mogą skorzystać z bezpłatnej diagnostyki piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii? Jeśli zauważyły u siebie coś niepokojącego (wciągnięta brodawka, skórka pomarańczowa, wciągnięcie/wybrzuszenie skóry w piersi, wyciek z piersi, guzek wyczuwalny przez skórę, owrzodzenie piersi), mogą zgłosić się bez skierowania do Poradni Chorób Piersi Ginekologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (informacje pod nr tel. 41 36 74 208)

! Czy wiesz, że każda kobieta, po ukończeniu 20 roku życia powinna regularnie co miesiąc wykonywać samobadanie piersi. Pod tym linkiem znajdziesz film instruktażowy https://www.onkol.kielce.pl/sites/default/files/samobadanie36h.mp4

 

Aktualności
Udostępnij