-A A +A

W Rytwianach zachęcaliśmy lokalnych liderów do profilaktyki raka piersi

Z udziałem przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych, lekarzy, pielęgniarek, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń odbyło się 28 września w Rytwianach seminarium edukacyjne dla liderów Subregionu Wschód  - promujące projekt dotyczący wsparcia profilaktyki raka piersi w tym subregionie.

Realizatorem projektu RPSW. 08.02.02 – 26-0005/16 „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Wschodniego” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wraz z partnerem – Gminnym Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Rytwianach. Celem projektu jest zachęcenie 1000 kobiet z Subregionu Wschodniego do badań mammograficznych oraz do świadomej, odpowiedzialnej postawy wobec swojego zdrowia, a także do zdrowego stylu życia. Projekt trwa do końca maja 2019 roku. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: 761 505,44 zł. Partnerem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w realizacji tego projektu jest Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rytwianach. – Aby mieszkanki tego subregionu mogły bez kłopotu dotrzeć do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na badania zapewniamy bezpłatny transport do Kielc i z powrotem oraz opiekę dla osoby niesamodzielnej, np. małego dziecka czy osoby z niepełnosprawnościami. Można przyjechać do nas na mammografię także po południu i w soboty. Wystarczy zadzwonić na numer 607 77 88 88 i umówić się na badanie – wyjaśniała dr Małgorzata Biskup, kierownik projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi”.

Działaniami w ramach projektu są również spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn w każdej gminie. Uczestnicy spotkań będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze hasło zachęcające do mammografii i odebrać nagrodę – sprzęt AGD.

- Bardzo dobry pomysł i potrzebny w tym regionie. Będziemy wspierać tę inicjatywę, tym bardziej, że współpracujemy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach poradni onkologicznej w Staszowie – powiedział Michał Skotnicki – starosta powiatu staszowskiego, który razem z wicestarostą tego powiatu Tomaszem Fąfarą i Grzegorzem Forkasiewiczem – wójtem gminy Rytwiany uczestniczył w seminarium edukacyjnym.

Projekt jest realizowany na terenie następujących gmin:

  • powiat opatowski: Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Opatów, Ożarów, Sadowie, Wojciechowice, Tarłów
  • powiat sandomierski: Dwikozy, Klimontów, Koprzywnica, Łoniów, Obrazów, Samborzec, Sandomierz, Wilczyce, Zawichost
  • powiat staszowski: Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Osiek, Połaniec, Staszów, Szydłów, Rytwiany
  • powiat kielecki: Raków, Pierzchnica, Łagów.

Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać panie w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

9-13 października mammografia w Sandomierzu

W dniach 9 - 13 października można wykonać mammografię w cytomammobusie ŚCO, który stacjonuje w Sandomierzu, przy stadionie sportowym przy ul. Koseły. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument z nr PESEL. Rejestracja na badania w cytomammobusie: 661 911 300.

Aktualności
Udostępnij