-A A +A

Wspólne badania dla chorych na raka

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii łączą siły, aby wspólnie wypracować nowe technologie w diagnostyce i terapii onkologicznej.

Umowę o współpracy naukowej podpisali we wtorek prof. dr. hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Porozumienie umożliwi aplikowanie o krajowe i europejskie środki finansowe na wspólne prowadzenie podstawowych i klinicznych badań naukowych w obszarze genetyki nowotworów.

W dalszej perspektywie przewiduje się komercjalizację uzyskanych wyników i nawiązanie współpracy z koncernami farmaceutycznymi. Współpraca otwiera też nowe możliwości kształcenia studentów, zwłaszcza w ramach nowoutworzonej na Uniwersytecie Szkoły Doktorskiej.

Nad innowacyjnymi rozwiązaniami dotyczącymi medycyny onkologicznej będzie pracował kilkunastoosobowy zespół, w skład którego wchodzą specjaliści Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO i Zakładu Biologii Medycznej Instytutu Biologii UJK.

– W diagnostyce i leczeniu nasza onkologia wkracza już na poziom molekularny, na poziom genu. W Polsce obserwujemy taką tendencję, że powstaje wiele laboratoriów, ale brakuje współpracy. Tymczasem postęp dzisiejszej medycyny bierze się tylko ze ścisłej współpracy z naukami podstawowymi, takimi jak chemia, biologia, fizyka czy biochemia. Bez tego doszlibyśmy do ściany. Nasza współpraca z Instytutem Biologii, który ma olbrzymie zasoby ludzkie, wielkie doświadczenie, nowoczesną aparaturę, daje niesamowity potencjał możliwości diagnostycznych i terapeutycznych dla każdego naszego pacjenta – mówi prof. dr. hab. n. med. Stanisław Góźdź.

Jak podkreśla dr hab. Michał Arabski, prof. UJK, prorektor ds. nauki UJK, uczelnia realizuje badania, które dzisiaj coraz częściej mają przełożenie praktyczne. – Najwyższy czas, aby pewne rozwiązania, które stanowiły wyłącznie temat różnych opracowań naukowych zastosować również w leczeniu praktycznym. Bazując na infrastrukturze i doświadczeniach obu ośrodków mamy możliwość pracy nad konkretnymi rozwiązaniami, które mogą się w przyszłości przełożyć na konkretne terapie i testy diagnostyczne – mówi.

Jak dodaje, jednym z celów jest wypracowanie rozwiązań technicznych, które pozwolą wykorzystać metodę syntetycznej letalności jako metodę o potencjale klinicznym. – W tej technice upatruje się dziś nowego narzędzia w terapii spersonalizowanej, gdzie można projektować leki pod konkretne schorzenia onkologiczne – wyjaśnia prorektor.

Według prognoz, w 2030 roku co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w Polsce będą chorować na nowotwór. Walka z rakiem to jedno z kluczowych zadań współczesnej medycyny.

źródło: UJK

 

Aktualności
Udostępnij