-A A +A

Wstrzymane przyjęcia do Kliniki Hematologii, call-center do godz.15.00, pozostała część ŚCO pracuje normalnie

Po potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, od dnia 5.10.2020 r. wstrzymane do odwołania zostały przyjęcia do leczenia stacjonarnego oraz w trybie 1-dniowej chemioterapii w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku. Poradnie hematologiczne działają w ograniczonym zakresie (świadczenia oraz teleporady). Wstrzymany do odwołania jest również program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów onkologicznych. W ograniczonym zakresie pracuje Zakład Rehabilitacji (nie będą czynne gabinety ambulatoryjne w budynku Z). Do dnia 9.10. 2020 r. skrócone zostały godziny pracy call-center ŚCO (pon. - pt. 7.00-15.00). Pozostałe kliniki, poradnie i diagnostyka ŚCO pracują w trybie normalnym.

Od 1.10.2020 r. w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO potwierdzono 8 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu (lekarze, pielęgniarki i sekretarki medyczne), łącznie na kwarantannie przebywa 16 pracowników (zakażeni oraz personel medyczny, który miał kontakt z zakażonymi) Kliniki. Potwierdzono również 7 przypadków zakażenia wśród pacjentów (jeden z tych pacjentów został przekazany do szpitala dedykowanego chorym na COVID-19). Wobec braku wolnych łóżek w szpitalach dla chorych na COVID-19 , w Klinice Hematologii został wydzielony osobny, doraźny oddział covidowy dla pozostałych 6 zakażonych pacjentów hematologicznych. Obecnie stan tych pacjentów jest dobry. W Klinice wdrożone są procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego opracowane przez Zespół Kontroli Zakażeń ŚCO. U wszystkich pracowników i pacjentów zostały już wykonane testy molekularne w kierunku wirusa SARS – CoV-2 (nowe przypadki zakażeń zostały wykryte właśnie dzięki tym badaniom). Druga tura testów zostanie przeprowadzona pod koniec tygodnia. Jeśli nie będzie nowych przypadków zakażeń, przyjęcia do Kliniki zostaną wznowione. Jak zapewnia prof. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki, pacjenci są pod dobrą opieką: – Dzięki temu, że mamy własne Laboratorium Wirusologii Molekularnej, możemy przebadać wszystkich pracowników i pacjentów, wyniki testów są dostępne w ciągu kilku godzin. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ochronić pacjentów i pracowników i zapobiec rozszerzaniu się zakażenia.

Obecnie (do 5.10.2020) zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 3 lekarzy ŚCO. Na kwarantannie (zakażeni + osoby z kontaktu z zakażonymi) przebywa łącznie 11 lekarzy.

Aktualności
Udostępnij