-A A +A

Wstrzymane przyjęcia do Kliniki Radioterapii ŚCO z powodu koronawirusa

W związku z wystąpieniem potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 u pacjentów oraz personelu medycznego Kliniki Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii od dnia 22.10.2020 zostały wstrzymane do odwołania przyjęcia nowych pacjentów do leczenia stacjonarnego w Klinice Radioterapii oraz wizyty w poradni radioterapii (udzielane będą teleporady pacjentom wymagającym kontroli po leczeniu). Realizowane natomiast jest leczenie radioterapią w trybie ambulatoryjnym oraz leczenie pacjentów leżących w klinice i niezakażonych SARS-CoV-2. Pozostałe kliniki, działy i zakłady oraz call – center Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pracują w trybie normalnym.

W Klinice Radioterapii wdrożono procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego zgodnie z zaleceniami Zespołu Kontroli Zakażeń ŚCO, została przeprowadzona dezynfekcja, powiadomione zostały służby sanitarne. Zakażeni koronawirusem pracownicy (8) zostali skierowani na izolację domową. Zakażeni pacjenci (18) pozostają pod opieką Kliniki Radioterapii w doraźnie wydzielonym oddziale covidowym, jeden pacjent został przekazany do szpitala MSWiA. Jak informuje dr Jacek Sadowski – kierownik Kliniki Radioterapii, stan pacjentów jest dobry, zakażenie przebiega bezobjawowo. U pracowników i pacjentów kliniki są sukcesywnie wykonywane testy molekularne w kierunku wirusa SARS-CoV-2

Ponieważ od dnia 19.10 wstrzymane są również przyjęcia do leczenia stacjonarnego w Dziale Brachyterapii i Hipertermii ŚCO (z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego działu), pacjenci wymagający pilnie leczenia w zakresie brachyterapii, teleradioterapii i radiochemioterapii będą kierowani do Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie PIB w Warszawie, Oddziału NIO w Gliwicach, Oddziału NIO w Krakowie, Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Szpitala w Brzozowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie lub innych podmiotów na terenie kraju, posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przypominamy wszystkim o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczkami w przestrzeni i budynkach użyteczności publicznej (sklepy, placówki ochrony zdrowia, urzędy, placówki kultury, kościoły) a także w transporcie publicznym oraz o częstym myciu lub dezynfekowaniu rąk i utrzymywaniu dystansu 2 m od innych osób.

Aktualności
Udostępnij