-A A +A

Z liderami społeczności lokalnych o świadomości i kobietach

Liderów społeczności lokalnych z terenu 12 gmin wchodzących w skład Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego przekonywaliśmy, że wspólne zaangażowanie się w promocję profilaktyki onkologicznej ma sens.

W konferencji, będącej jednocześnie inauguracją projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego do badań profilaktycznych”, która odbyła się 23 listopada w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, placówek ochrony zdrowia, radni, działacze organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pacjentów z terenu 12 gmin wchodzących w skład KOF. O epidemiologii, profilaktyce, metodach leczenia i dobrych praktykach mówili specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.  Profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii otwierając konferencję powiedział: - Mamy przed sobą wielkie wyzwanie: zmianę świadomości kobiet. Bo panie wiedzą, że jest dostępne bezpłatne badanie, które wykrywa raka szyjki macicy we wczesnym stadium, kiedy jest on całkowicie uleczalny, ale się nie badają. Dlatego będziemy rozmawiać z przedstawicielami samorządów, lekarzami, kobietami, żeby świadomość, że to badanie ratuje życie, była powszechna.

Jak poinformował dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu „Być świadomą kobietą”, co roku 2800 kobiet w Polsce słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Codziennie 5 kobiet z powodu tej choroby umiera, a Polska ma gorsze wyniki leczenia raka szyjki macicy niż dużo biedniejsze od niej kraje Europy. – Mamy takie same możliwości leczenia jak kraje zachodnioeuropejskie, ale mamy gorszy start, bo w Polsce pacjentki trafiają do lekarza bardzo późno, kiedy nowotwór jest już w stanie inwazyjnym. Chodzi nam o to, żeby panie korzystały z badań profilaktycznych, bo dzięki temu możemy wykryć ten nowotwór dużo wcześniej – podkreślał.

Dr Paweł Macek, kierownik Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem, wyjaśnił, 50 procent wykrytych przypadków raka szyjki macicy to nowotwór w stanie przedinwazyjnym, czyli w takim momencie, kiedy choroba jest niemal w 100 procentach wyleczalna. – Dlatego korzystanie z badań profilaktycznych ma sens, bo wykrywa właśnie stany przedinwazyjne – mówił. Dodał, że efektem projektu będzie zapewne wzrost wykrytych przypadków choroby, ale w stadium przedinwazyjnym, więc całkowicie uleczalnym.

O dobrych praktykach i tym, że pieniądze wydane na profilaktykę zdrowotną zwrócą się z procentem w postaci zdrowia mieszkańców powiedział Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc podając przykład szczepień przeciwko pneumokokom, meningokokom i HPV. Kielce były prekursorem gminnego programu szczepień przeciwko pneumokokom. Dzięki temu udało się znacznie obniżyć liczbę zachorowań na pneumokokowe zapalenie płuc wśród dzieci i wśród seniorów w Kielcach. – Rocznie Kielce przeznaczają na gminny program szczepień ochronnych blisko 2,5 miliona złotych i to są dobrze wydane pieniądze – podkreślił.

Dr Anna Nocuń – dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego podkreśliła, że skoordynowane działania, prowadzone na wielu płaszczyznach mogą dać dobre efekty. – Życzę powodzenia temu projektowi – powiedziała.

Wydarzenie przygotowało ŚCO wspólnie z partnerem – Samorządowym Ośrodkiem Zdrowia w Miedzianej Górze z siedzibą w Kostomłotach II.

Aktualności
Udostępnij