-A A +A

Zachęcaliśmy do rzucania palenia

Blisko 350 osób - młodzież i dorośli - wzięło udział w dwudniowych (20-21 listopada 2019) obchodach Światowego Dnia Rzucania Palenia, które odbyły się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia w ŚCO odbyły się dwa wydarzenia. 20 listopada ponad 100 uczniów klas VII i VIII ze szkół podstawowych w Mostkach, Czajkowie i Ostrowcu Św. oraz klas I szkół branżowych w Chęcinach i Opatowie uczestniczyło w spotkaniu edukacyjnym na temat szkodliwości palenia tytoniu. Dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi opowiedział młodzieży o związkach pomiędzy paleniem tytoniu a nowotworami regionu głowy i szyi, zwracając jednocześnie uwagę na inne czynniki ryzyka. Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej przedstawiła ryzyko zdrowotne związane ze stosowaniem nowych form palenia, takich jak e-papierosy i papieros bezdymny. Dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse  zwrócił uwagę na związki pomiędzy paleniem papierosów a utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Młodzież miała też możliwość wysłuchania historii pacjenta po usunięciu krtani, który bardzo sugestywnie przekonywał młodych ludzi, aby unikali wchodzenia w nałóg palenia, jeśli zależy im na swoim zdrowiu.

21 listopada w holu ŚCO odbyła się akcja profilaktyczna „Rzuć palenie -chroń siebie, bliskich i środowisko”, skierowana do osób chcących zrezygnować z palenia. Do udziału w akcji zaproszono przedstawicieli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Centrum Dietetycznego Naturhouse, którzy wspólnie z pracownikami Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO wykonywali badania i prowadzili poradnictwo skierowane do czynnych i biernych palaczy. W akcji uczestniczyło łącznie około 350 osób.

Aktualności
Udostępnij