-A A +A

Mieszkanki Oksy na wycieczce po profilaktykę w ŚCO

Zachęta do badań profilaktycznych w postaci darmowego dowozu do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zyskuje coraz więcej zwolenniczek. We wtorek (8 sierpnia) do Centrum przyjechało 6 pań z gminy Oksa w powiecie jędrzejowskim, żeby wykonać mammografię i cytologię.

Do przyjazdu zmobilizowała je Justyna Kusaj, właścicielka zakładu fryzjerskiego w Oksie, lokalna działaczka społeczna, kobieta przedsiębiorcza, która wśród swoich klientek zorganizowała grupę ochotniczek. – Chętnie angażuję się w działania na rzecz naszej społeczności, koncerty charytatywne, przeróżne akcje, bo lubię pomagać. A do badań zachęcił mnie mój mąż. Badania profilaktyczne są bardzo ważne, bo pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium, kiedy jest możliwe skuteczne leczenie – podkreśla Justyna Kusaj. – Postaram się zmotywować następną grupę pań do przyjazdu. Warto korzystać, skoro są takie udogodnienia – dodała.

To już trzecia grupa pań, która skorzystała z ułatwień w dotarciu na badania w ramach realizowanych przez ŚCO projektów „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” i „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” , dofinansowanych z Funduszy Europejskich.  Do tej pory z takich ułatwień skorzystały już mieszkanki Starachowic i Buska Zdroju.  Jeszcze w sierpniu umówione są kolejne grupy, m.in. z Solca Zdroju i Ostrowca Św. Jak podkreśliły panie z gminy Oksa, pomysł grupowych przyjazdów na badania jest bardzo trafny. – Same pojedynczo pewnie jeszcze długo byśmy się nie zmobilizowały, a w grupie jest raźniej i stres jest mniejszy. Polecamy innym, bo naprawdę było bardzo fajnie – powiedziały nam.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii oferuje bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego korzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego będące w wieku 25 – 59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy) oraz 50 -59 lat (profilaktyka raka piersi). Bezpłatny dowóz do ŚCO i z powrotem do miejsca zamieszkania jest jednym z udogodnień znoszących bariery w dostępie do badań profilaktycznych. Wystarczy, że zbierze się grupa minimum 5 osób i zadzwoni na dedykowane projektom infolinie: 607 77 88 88 (mammografia) lub 609 99 00 33 (cytologia). Oprócz tego panie mogą na czas badania zamówić bezpłatną opiekę dla osoby niesamodzielnej (np. dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami). Po badaniach pacjentki otrzymują praktyczne kobiece upominki przypominające o profilaktyce. Ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych są realizowane w ramach prowadzonych przez ŚCO projektów „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” i „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie”, dofinansowanych z Funduszy Europejskich. W ramach tych projektów prowadzone są również spotkania edukacyjne w gminach, połączone z nauką czujności onkologicznej, zdrowego stylu życia, obserwacji swojego organizmu i samobadania piersi. Bezpłatne spotkania są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Projekty będą realizowane do połowy 2019 roku.

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij