-A A +A

9 września w ŚCO: Biała sobota dla zdrowia kobiety

Na „Białą sobotę dla zdrowia kobiety” zaprasza 9 września Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W tym dniu, w godzinach 9.00-14.00 będzie można wykonać bezpłatnie mammografię i cytologię w ramach programów profilaktycznych realizowanych przez ŚCO.

W ramach akcji, 9 września, w godzinach 9.00-14.00  dostępne będą bezpłatne badania:

1. cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym - dwa badania podczas jednej wizyty) dla pań w wieku 25-59 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy; rejestracja na cytologię: 609 99 00 33;

2. mammografia dla pań w wieku 50-69 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi; rejestracja na mammografię: 607 77 88 88;

Ponadto panie otrzymają materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Będą również mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji telefonicznej na badania.

- Zachęcam panie do regularnego korzystania z badań profilaktycznych. Nawet jeśli nie mają panie żadnych niepokojących objawów, należy się badać. Nowotwory ginekologiczne przebiegają bardzo długo bez charakterystycznych symptomów – podkreśla dr n. med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO, konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej.

Jak wskazują dane z Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie w Polsce odnotowuje się ok. 73,5 tys. zachorowań na nowotwory u kobiet, z czego ponad 37% stanowią nowotwory kobiece, a same nowotwory ginekologiczne ok. 14%. Co roku ponad 13,5 tys. kobiet umiera w Polsce z powodu nowotworów kobiecych, z czego około 6,6 tys. na same nowotwory ginekologiczne.

Badania będą wykonywane w ramach ogólnopolskiej akcji „Wrzesień – miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych”, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Patronat nad wydarzeniami edukacyjno – profilaktycznymi, odbywającymi się w całej Polsce, objął Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie oraz Krajowy Konsultant ds. Ginekologii Onkologicznej prof. dr hab. n.med. Mariusz Bidziński.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem "Cytologia w 5 minut"
https://www.youtube.com/watch?v=zxFN9yFqXco

 

Aktualności
Udostępnij