-A A +A

Badaliśmy się na przekór pandemii

Ponad 100 osób skorzystało z bezpłatnych badań 17 kwietnia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach białej soboty z profilaktyką onkologiczną. Okazją do akcji były niedawne obchody Światowego Dnia Zdrowia.

Rekordy frekwencji biła mammografia profilaktyczna, z której skorzystały 44 panie w wieku 50-69 lat. Cytologię wykonało 30 pań (w wieku 25-59 lat). Dużą popularnością cieszyły się również programy profilaktyczne adresowane do osób palących papierosy: badanie płuc przy pomocy niskodawkowej tomografii komputerowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca (dla osób w wieku 50-74 lata) oraz nasofiberoskopia, czyli badanie laryngologiczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów rejonu głowy i szyi (dla osób między 40 a 65 rokiem życia). Pacjenci przyjechali do nas z całego województwa, m.in. ze Staszowa, Starachowic, Skarżyska – Kamiennej, Końskich, licznie dopisali mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego. Przybyli nawet pacjenci z województwa małopolskiego (ŚCO obejmuje ten region Programem Profilaktyki Raka Płuca). Zadziałał marketing w mediach tradycyjnych i społecznościowych oraz poczta pantoflowa – dziękujemy wszystkim za informacyjne wsparcie akcji. Na badania zgłaszały się koleżanki, sąsiadki, żony namawiały mężów i odwrotnie.

Palisz? Przestań! I badaj się profilaktycznie

Doktor Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO zachęcał osoby palące papierosy do zerwania z tym nałogiem i do kontroli stanu zdrowia za rok, ponieważ substancje toksyczne zawarte w dymie tytoniowym powodują powolną przemianę nowotworową całej błony śluzowej górnych dróg oddechowych i pokarmowych. Jak podkreśla dr Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, sens badań profilaktycznych polega na tym, żeby wykonywać je właśnie wtedy, kiedy nic nam nie dolega. Nowotwory objęte programami profilaktycznymi (rak piersi, rak szyjki macicy, rak płuca, rak krtani, gardła, języka i inne nowotwory rejonu głowy i szyi) przebiegają w początkowej swej fazie praktycznie bezobjawowo. – Możemy je wykryć tylko poddając się badaniom profilaktycznym. Wczesne wykrycie zmiany pozwala zaoszczędzić choremu okaleczającego leczenia – dodaje. Biała sobota za nami, ale badania w ramach programów profilaktycznych będą wykonywane nadal.

Rejestracja na badania telefoniczna pod numerami telefonów:

607 77 88 88 – mammografia (profilaktyka raka piersi)

609 99 00 33 – cytologia (profilaktyka raka szyjki macicy)

41 36 74 653 – nasofiberoskopia (profilaktyka nowotworów rejonu głowy i szyi - laryngologicznych)

885 77 99 88 – niskodawkowa tomografia komputerowa płuc (profilaktyka raka płuca)

Na badania nie jest potrzebne skierowanie, natomiast obowiązują kryteria wiekowe i kwalifikacyjne określone w programie profilaktycznym.

Programy profilaktyczne są realizowane dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rejestracja na mammografię - pacjentka przed okienkiem
W oczekiwaniu na cytologię - korytarz przed gabinetem, dwie pacjentki
Badanie fiberoskopem - Dr J. Spałek wykonuje badanie pod kontrolą kamery, obraz na monitorze
Gabinet cytologii - położna
Dr L. Smorąg udziela wywiadu mediom
Aktualności
Udostępnij