-A A +A

Cytobus ŚCO 19 marca w Brodach

Cytobus czyli mobilny gabinet położnej, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły wykonać sobie badanie cytologiczne, już wyrusza do świętokrzyskich gmin. 19 marca w godzinach 9-14 cytobus będzie dyżurował przed Urzędem Gminy w Brodach.

Specjalnie dla mieszkanek miejscowości, które nie mają dostępu do opieki ginekologicznej, został skonstruowany cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. To mobilny gabinet położnej, w którym kobiety mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany do projektów „Być świadomą kobietą”.  W konstrukcji pojazdu osadzono gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie. Wewnątrz jest wydzielona kabina higieny intymnej z wc i bieżącą wodą , żeby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu.

- Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki – dodaje profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO.

- Cytobus ŚCO jest pierwszym tego typu lekkim pojazdem, spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski – mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej.

Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie między 25 a 59 rokiem życia, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Zadzwoń: 609 99 00 33 - cytobus ŚCO przyjedzie na zamówienie

 

Załącznik: 
Aktualności
Udostępnij