-A A +A

Cytobus ŚCO uroczyście otwarty

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw na pojeździe do 3,5 t - mobilnym gabinetem położnej, w którym kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne.

1 marca cytobus został zaprezentowany przez profesora Stanisława Góździa – dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego.

Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”, realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Kosztował 280 tys. zł  W konstrukcji wykorzystano podwozie Peugeota Boxera z silnikiem o mocy 130 KM, na którym osadzono zabudowę z gabinetem położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie gabinetu czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą , w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną.  Cytobus ma nośność do 3,5 t, dzięki czemu jest bardziej mobilny niż cytomammobus, może dotrzeć wszędzie, poruszając się także drogami lokalnymi.

- To jest nasz nowatorski pomysł, żeby zwiększyć dostępność do badań cytologicznych. Bo panie często tłumaczą się, że nie mają czasu, możliwości, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy – powiedział profesor Stanisław Góźdź. – Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki – dodał.

- Inwestycja w zdrowie jest najlepszą inwestycją – stwierdził marszałek Adam Jarubas. - Mobilny gabinet w ramach dużych programów profilaktycznych powoduje, że zbliżamy się do pacjenta, a idea pana profesora Góździa – onkologia bliżej ludzi, nie daje wymówki. Warto się badać, warto dbać o swoje zdrowie – zachęcał.

- Warto podkreślić, że nasz cytobus ŚCO jest pierwszym tego typu pojazdem spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski. Funkcjonujące dotychczas w Polsce cytobusy są albo przerobionymi karetkami bez zaplecza sanitarnego albo ciężarówkami z zabudową o wysokim tonażu – mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu „Być świadomą kobietą”.

W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy. – To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Smorąg.

Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25 – 59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Żeby umówić się na bezpłatne badanie w ŚCO, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33.  8 marca cytobus ŚCO zostanie zaprezentowany w TVP w programie „Pytanie na śniadanie”, a wiosną wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim.

ŚCO realizuje 9 projektów w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi dofinansowanych z Funduszu Europejskich w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na łączną kwotę ponad 10 mln zł.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przekonywał, że inwestycja w zdrowie jest dobrą inwestycją
Mobilny gabinet cytologiczny został poświęcony przez brata Łukasza – kapelana ŚCO
Profesor Stanisław Góźdź i doktor Leszek Smorąg tłumaczyli, że proste badania cytologiczne ratują kobietom życie
Profesor Stanisław Góźdź i doktor Leszek Smorąg tłumaczyli, że proste badania cytologiczne ratują kobietom życie
Profesor Stanisław Góźdź i doktor Leszek Smorąg tłumaczyli, że proste badania cytologiczne ratują kobietom życie
W cytobusie jest część diagnostyczna i pomieszczenie higieniczne, w którym pacjentka może się przygotować do badania
W cytobusie jest część diagnostyczna i pomieszczenie higieniczne, w którym pacjentka może się przygotować do badania
Gabinet jest ogrzewany i klimatyzowany
Gabinet jest ogrzewany i klimatyzowany
Aktualności
Udostępnij