-A A +A

Diagności laboratoryjni z ŚCO świętowali edukując pacjentów

Diagności laboratoryjni ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii edukowali pacjentów w zakresie prawidłowego przygotowania się do badań laboratoryjnych. W taki praktyczny i użyteczny sposób obchodzili swoje święto – Dzień Diagnosty Laboratoryjnego, przypadające 27 maja.

Diagności laboratoryjni, na co dzień niewidoczni dla pacjentów, mimo, że wykonują na ich rzecz bardzo odpowiedzialną pracę, w czwartek, 25 maja wyszli ze swoich pracowni, żeby w holu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dzielić się swoją wiedzą i edukować pacjentów.

Jak wyjaśniała Grażyna Antczak – kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, badania laboratoryjne to najtańszy i najprostszy sposób na uzyskanie wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta. Na wynikach tych badań opiera się nawet 70 procent decyzji lekarskich. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, predyspozycjach do chorób genetycznych, nowotworowych i immunologicznych. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko postawić diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia.

Anna Goliszek wraz koleżankami z ZDL oraz Zakładu Markerów Nowotworowych ŚCO w przystępny sposób tłumaczyły pacjentom, jak ważne jest przygotowanie do badania, aby jego wynik był wiarygodny, czego należy unikać w przeddzień diagnostyki, a co jest wskazane przed badaniem. Każdy pacjent otrzymał również przygotowane przez diagnostów materiały edukacyjne.

Jak się przygotować do badań laboratoryjnych

Czynniki wpływające na wynik badania laboratoryjnego to między innymi osobnicze cechy pacjenta, takie jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna, dieta, cykl menstruacyjny, ciąża, stosowanie używek itp. Aby zminimalizować wpływ czynników osobniczych i zewnętrznych na wynik badania oraz zapewnić jego wiarygodność, należy:

  • próbki krwi do badań należy pobierać pomiędzy 7.00 a 9.00 rano,
  • materiał należy pobrać na czczo, minimum 12 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku,
  • w przeddzień badania nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego,
  • w dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie lekkostrawnej kolacji do godz. 18.00,
  • w okresie poprzedzającym badanie należy zachować dotychczasową dietę,
  • do badań należy przystąpić po odpoczynku nocnym,
  • przed badaniem należy odpocząć (usiąść) przez ok. 15 minut
  • przed badaniem można wypić niewielką ilość wody,
  • bezpośrednio przed pobraniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu, palenia papierosów, spożywania alkoholu, używek,
  • zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem. Informacja o zażywanych lekach, preparatach witaminowych powinna być zgłoszona przy oddawaniu materiału do badania.

Poradniki dla pacjentów znajdują się na naszej stronie: https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/poradniki

https://www.onkol.kielce.pl/pl/centrum/zaklad-markerow-nowotworowych

Z diagnostami laboratoryjnymi będzie można spotkać się jeszcze w sobotę, 27 maja, w godz. 10.00-14.00, przy pomniku H. Sienkiewicza w Kielcach.

Aktualności
Udostępnij