-A A +A

Do Krasocina, bo…Warto się badać!

Już po raz siódmy Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z samorządem gminy Krasocin przekonuje, że Warto się badać! Cyto Maniek czyli cytomammobus ŚCO będzie dyżurował w Krasocinie od 23 do 28 czerwca. Na panie, które skorzystają tam z bezpłatnych badań, czekają atrakcyjne nagrody i główna wygrana: rower elektryczny.

Tym razem władze Krasocina z pomocą fundatorów spośród lokalnych przedsiębiorców przygotowały prezenty dla wszystkich pań, które skorzystają z bezpłatnej profilaktyki onkologicznej. Ponadto zostanie rozlosowanych 20 nagród o wartości 200 zł (sprzęt AGD) oraz nagroda główna – rower elektryczny.

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne przeznaczone są dla wszystkich mieszkanek województwa świętokrzyskiego, uprawnionych do tej profilaktyki w ramach Programu profilaktyki raka piersi oraz Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytomammobus - mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której mieści się pracownia mammograficzna z bardzo precyzyjnym cyfrowym mammografem oraz gabinet położnej, czeka na panie przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Krasocinie (ul. 1 Maja 8) w dniach:

23 czerwca, godz. 12.00-18.00

24 czerwca, godz. 10.00-16.00

27 czerwca, godz. 10.00-16.00

28 czerwca, godz. 10.00-16.00.

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest adresowana do pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Ponadto w cytomammobusie ŚCO prowadzona jest diagnostyka molekularna wirusa HPV (wirus HPV jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy) – w ramach pilotażowego programu realizowanego przez ŚCO,  badanie przeznaczone dla kobiet w wieku 30 - 59 lat. Uwaga! Badanie HPV – DNA nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań HPV-DNA zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych.

Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk.

Zapraszamy do rejestracji na badania. Są jeszcze wolne miejsca!

Aktualności
Udostępnij