-A A +A

Doktor Agnieszka Toczek – Wasiak z ŚCO nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny paliatywnej

Pani doktor Agnieszka Toczek – Wasiak, lek. med., specjalista medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej, pracująca w Zakładzie Medycyny Paliatywnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii została dziś powołana przez wojewodę świętokrzyskiego do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Pani doktor jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, po stażu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podjęła specjalizację z medycyny rodzinnej, ponieważ interesuje ją holistyczne podejście do człowieka. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracuje od 2016 roku. Przez dwa lata pracowała w Hospicjum Domowym w Kielcach, a wcześniej w poradniach udzielających świadczeń z zakresu medycyny rodzinnej i nocnej opieki. Jak wyjaśnia, decyzja o poświęceniu się medycynie paliatywnej wynikała z jej osobistych spotkań z pacjentami w terminalnej fazie choroby nowotworowej, którzy trafiali do niej w ramach nocnej opieki. - Spotykałam pacjentów z zaawansowaną chorobą onkologiczną, mających nasilone dolegliwości takie jak ból, duszność, którzy byli zdyskwalifikowani z leczenia chemioterapią czy radioterapią, i jako lekarz „z pogotowia” musiałam sobie radzić z ich problemami. Ci chorzy nie zawsze wiedzieli, że mogą skorzystać z leczenia paliatywnego, byli zagubieni, zostawieni sami sobie. A ja jako lekarz rodzinny miałam z kolei ograniczony zasób możliwości terapeutycznych do zaoferowania. Moja decyzja o zajęciu się właśnie tą grupą pacjentów była rodzajem buntu wobec takiej sytuacji i potrzebą holistycznego podejścia do pacjenta– mówi Agnieszka Toczek – Wasiak.

Z medycyną paliatywną wiąże ogromne nadzieje i wierzy, że można skutecznie pomagać terminalnie chorym. Stara się nieść im nie tylko profesjonalną pomoc, ulgę w cierpieniu, również uśmiech i nadzieję. Swój wolny czas poświęca rodzinie, książkom i aktywności na świeżym powietrzu.

Aktualności
Udostępnij