Po wakacyjnej przerwie Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zanotował rekordową zgłaszalność na profilaktyczną mammografię i cytologię w Ostrowcu Świętokrzyskim (200 badań). W najbliższych dniach będzie dyżurował w Gowarczowie, Rudzie Malenieckiej, Fałkowie, Słupi Koneckiej, Kluczewsku. Zapraszamy mieszkanki tych miejscowości na bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię i cytologię.
Za wyjątkowo udany początek sezonu profilaktycznego (200 badań) dziękujemy serdecznie:
· władzom Ostrowca Świętokrzyskiego, które gościły naszą mobilną pracownię diagnostyczną przez pięć dni na pięknym ostrowieckim rynku i promowały profilaktykę onkologiczną,
· mediom za życzliwe nagłośnienie akcji,
· wszystkim paniom, które tak licznie skorzystały z badań.
Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której mieści się pracownia mammograficzna z bardzo precyzyjnym cyfrowym mammografem oraz gabinet położnej, w najbliższych dniach odwiedzi:
9 września - Gowarczów (miejsce stacjonowania: parking za Ośrodkiem Zdrowia),
10 września – Rudę Maleniecką (parking przy Urzędzie Gminy),
11 września – Fałków (parking przy Urzędzie Gminy),
12 września – Słupię Konecką (parking przy placu targowym),
13 września – Kluczewsko (przy remizie OSP).
Zapraszamy na bezpłatne badania!
Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest obecnie przeznaczona dla pań w wieku 45 – 74 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.
Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są natomiast pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, ze względu na to, że są one objęte opieką w ramach programu "Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika" na etapie "Nadzór i badania diagnostyczne" realizowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Z bezpłatnej cytologii - w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy -mogą skorzystać panie w wieku 25-64 lat. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.
Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Diagnostyka jest prowadzona w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Pacjentki mające objawy zakażenia dróg oddechowych, powinny przed wejściem do cytomammobusa założyć maseczkę osłaniającą usta i nos.
Przypominamy, że diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych. Po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.