-A A +A

Dzień Kobiet z Cytologią (i mammografią) w ŚCO

Na Dzień Kobiet zrób sobie zdrowy prezent i skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych - cytologii i mammografii – zachęca Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zapraszamy panie na cały weekend badań w placówkach ŚCO. Razem z nami w profilaktycznym weekendzie biorą udział szczypiorniści i biegacze.

Dzień Kobiet z Cytologią - co, gdzie, kiedy

8 marca

7.30 – 13.00 - Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3 – bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

17.30 – Hala Legionów w Kielcach – akcja edukacyjna przed meczem PGNiG Superligi PGE VIVE Kielce vs Orlen Wisła Płock. Razem z pracownikami ŚCO zaproszenia na badania będą wręczać zawodnicy VIVE: Michał Jurecki i Alex Dujszebajew

9 marca

9.00-14.00 - Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3 – bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

Czeka na panie przemiły zespół z Poradni Ginekologicznej oraz Pracowni Mammografii.

10 marca

12.00 – 14.30 – Suchedniów, Hala Sportowa, ul. Sportowa 3 – bezpłatne badania cytologiczne w cytobusie ŚCO oraz akcja edukacyjna podczas V Suchedniowskiego Biegu Kobiet „Nie cyckamy się z rakiem”.

Z cytologii mogą skorzystać panie w wieku 25 – 59 lat (badanie w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy należy wykonywać co 36 miesięcy). W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania cytologiczne - techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym, co pozwala wykryć więcej nieprawidłowych komórek. Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.

Mammografia jest dedykowana paniom w wieku 50-69 lat (badanie w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy należy wykonywać co 24 miesiące). Rejestracja na mammografię: 607 77 88 88.

Wciąż za mało się badamy

Województwo świętokrzyskie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem zgłaszalności na badanie cytologiczne. Ale nie jest to powód do radości, bo cytologię wykonuje zaledwie około 21 procent mieszkanek naszego regionu, uprawnionych do tego badania. Najchętniej badały się mieszkanki powiatu kieleckiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego (ok. 24 % zgłaszalności na badanie). Najrzadziej – powiatu pińczowskiego, ostrowieckiego i skarżyskiego (około 13-14 %) – poinformowała na konferencji prasowej (6 marca) Joanna Wolszczak – Domańska, wicedyrektor ds. medycznych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W 2018 roku w regonie świętokrzyskim wykonano 30 610 badań, w tym 2 449 w cytobusie ŚCO. 393 kobiety skierowano do diagnostyki pogłębionej – dodała Barbara Osman – wicedyrektor ds. finansowych ŚOW NFZ.

Wykrycie nowotworu nie przekreśla kobiety

- Kobiety, które skierowano na pogłębioną diagnostykę, być może uratowaliśmy od rozwoju choroby nowotworowej. Bo to nie jest tak, że każda pacjentka z nieprawidłowym wynikiem cytologii na pewno rozwinie chorobę onkologiczną - tłumaczył dr Kamil Zalewski z Kliniki Ginekologii ŚCO, prezydent Europejskiej Sieci Ginekologów Onkologów, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy nie przekreśla również szans na macierzyństwo. – Staramy się leczyć młode kobiety z oszczędzeniem narządu rodnego, aby w przyszłości mogły zostać matkami. Ale to jest możliwe, kiedy nowotwór zostanie wcześnie wykryty – podkreślił. Apelował, aby kobiety korzystały z przysługujących im bezpłatnie badań cytologicznych, ponieważ rak szyjki macicy w początkowym stadium nie daje żadnych zauważalnych objawów. – Ból, plamienie między miesiączkami i po stosunku, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już zaawansowana i wymaga interwencji radioterapeuty, chirurga i ginekologa onkologa – mówił.

Głównym czynnikiem zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV, przebiegające również bezobjawowo w większości przypadków. Jak poinformował dr Zalewski, nawet do 80 % dorosłych kobiet i mężczyzn miało styczność z wirusem HPV przenoszącym się drogą płciową, dlatego warto promować badania cytologiczne i szczepienia przeciwko HPV.

Na zdjęciu grupowym, do badania cytologicznego zachęcają: Barbara Osman (wicedyrektor ds. ekonomicznych ŚOW NFZ), Joanna Wolszczak – Domańska (wicedyrektor ds. medycznych ŚOW NFZ), Agnieszka Rokita (TV Świętokrzyska), Magda Nowak (Radio eM Kielce), Iwona Murawska (Radio Kielce), Iwona Rojek (Echo Dnia), dr Kamil Zalewski (Klinika Ginekologii ŚCO, prezydent ENYGO – Europejska Sieć Młodych Ginekologów Onkologów), Katarzyna Bancer (PAP).

 

 

Do badania cytologicznego zachęcają: Barbara Osman (wicedyrektor ds. ekonomicznych ŚOW NFZ), Joanna Wolszczak – Domańska (wicedyrektor ds. medycznych ŚOW NFZ), Agnieszka Rokita (TV Świętokrzyska), Magda Nowak (Radio eM Kielce), Iwona Murawska (Radio Kielce), Iwona Rojek (Echo Dnia), dr Kamil Zalewski (Klinika Ginekologii ŚCO, prezydent ENYGO – Europejska Sieć Młodych Ginekologów Onkologów), Katarzyna Bancer (PAP)
Aktualności
Udostępnij